| aleahimk a întrebat:

Ce romane de dragoste v-au placut in mod special? De ce?

Răspuns Câştigător
| AndreeaE a răspuns:

Necunoscuta de la Wildfell Hall de Anne Bronte
Un Craciun de neuitat de Fern Michels
Parfumul iubirii de Nora Roberts
Misterul dragostei de Danielle Steel
intra pe elefant.ro sunt o groaza de romane

9 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Panza de paianjen"Cella Seghi.
Pentu ca personajul principal e sincer si cuceritor, iar aceasta carte are capacitatea de a face cititorul sa viseze.

| Aberdeen a răspuns:

Romanele lui mihail drumes: "Scrisoare de dragoste", "Invitatia la vals" si "Elevul Dima dintr-a saptea" m-au facut sa ador din ce in ce mai mult lectura.Sunt romane ce transmit mesaje foarte speciale si unice.De semenea cartea "Lorelei" de ionel teodoreanu, s-a demondtrat a fi una din operele mele preferate ale acestui narator(pe langa La medeleni, etc...)

sper ca te-am ajutat. o zi buna happy

| Euletitia a răspuns:

Buna! Un roman de dragoste si nu numai (e si un roman istoric si social) care mi-a placut foarte mult a fost "Pe aripile vantuui', de Margaret Mitchell. E o carte minunata, cu o protagnista verosimila, pasionala si puternica, adorabila Scarlet O'Harra si o poveste captivanta (ea trece de la iubirea pentru ashley Wilkes la cea pentru Rhet Buttler). Iti recomand sa vezi si filmul(varianta din 19390. Eu l-am vazut si inainte si dupa ce am citit cartea si m-a fascinat prin faptul ca respecta cu fidelitate opera lui Margaret Mitchell, este bine regizat si jucat si are o tema muzicala de vis. Mi-a placut "Pe aripile vantului" si pentru ca este un roman istoric si un roman de razboi, scris din perspectiva unei femei, dar si o cronica a reconstructiei vietii sudistilor dupa eliberarea sclavilor negri, ceea ce marcheaza o noua etapa in evolutia unor state americane precum Georgia sau Atlanta. Alte romane de dragoste superbe ar fi: "Qvo vadis" de henryk sienkiewicz (de asemena este si un roman istoric), "Rebecca" de Daphne du Maurier, "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte, "Jane Eyre" de Charlotte Bronte sau "Necunoscuta de la Wildfell Hall' de Anne Bronte. Din literatura romana cel mai frumos roman de dragoste pe care l-am citit a fost "Lorelei", scris de Ionel Teodoreanu, dar memorabile sunt si "Enigma otiliei"-George calinescu, "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu, "Elevul Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes, "Maitreyi"- Mircea Eliade sau "Panza de paianjen"-Cella Serghi. Lectura placuta orice ai alege!

| FastAndFurious a răspuns:

Numarul 1 e detasat" La rascruce de vanturi" al lui Emily Bronte.
Pasional, tragic, distructiv, intens.
Dintre cartile ceva mai noi, preferata este " Fanfan" a lui Alexandre Jardin.
Te captiveaza, te tine in suspans, aluneca de la amor platonic la stratageme romantice inedite, pana la ideea de a incerca sa pastrezi cu orice pret pasiunea.

| SmokeyEye a răspuns:

Zodia indragostitilor.
de Giulia Carcasi
O carte cu o structura inedita, scrisa din doua puncte de vedere -- al ei si al lui --, un roman cu doua povesti, doua sensuri, doua coperte. Poti sa incepi sa o citesti de unde vrei tu, povestea se termina la mijloc. E vorba de 2 liceeni si povestea lor.
Iti recomand sa incepi cu partea roz, si apoi cea albastra, daca vei citi candva cartea.
Am primti aceasta carte in dar de craciun de la un coleg de liceu, mi-a trantit-o in ghiozdan si am gasit-o doar acasa, mi-a placut foarte mult pentru ca povestile celor 2 se asemanau cu ale noastre, iar apoi am fost impreuna, o scurta perioada, pentru ca nu ne potriveam, dar a fost minunat.

| MEIALI a răspuns:

Mie mi-a placut mult jurnalele vampirilor.Este vorba in peincipal de Elena, Stefan si Damon care trec prin multe aventuri. Sper sa iti pla ca.

| Ceva123 a răspuns:

Cel mai mult Sandra Brown-Fanta C, cel mai tare mi-a placut

| Manyna a răspuns:

Sandra Brown- Violul (dragoste, drama, te tine in suspans)
Nedjma-fructul interzis (Romanul erotic al unei femei din lumea arabă )
Sandra Brown-chiar si ingerii cad (un roman incantator si extrem de amuzant)
Sandra Brown-Texas Lucky
-Texas Sage
-Texas Chase

| dip2dip a răspuns:

Mi-a placut romanul lui Jane Austen, Ratiune si simtire...Nu apare ca prima trasatura iubirea inca este o poveste captivanta care sunt sigura ca te va capta!happy