| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, ce romane v-au placut cel mai mult si de ce?

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Depinde de vârstă. Când eram prin liceu mi-a plăcut Contele de Monte Cristo, de exemplu. Acum, am alte gusturi: Anna Karenina, Casa Buddenbrook (tot de exemplu).

| Simpatic a răspuns:

Cele care-s usor de parcurs, motiv pentru care nu-mi place kafka sau Fyodor Dostoevsky happy
Mi-au placut mai multe dar doua imi vin acum in minte:
Varsta inocentei Edith Wharton
Patul lui Procust de Camil Petrescu

| LPCTSTR a răspuns:

Am avut o inclinatie pentru Rebreanu: Padurea spanzuratilor, Rascoala.
Am mai avut ocazia sa citesc 320 de pisici negre, Sint o baba comunista, Pelinul negru, Mama prostilor e mereu gravida (desi nu mi-a placut), Groapa, Misterul din arhiva si lista poate continua.

| Curious2 explică (pentru LPCTSTR):

" Mama prostilor e mereu gravida " e scrisa de Nicu Gavriluţă?
Nicu Gavriluta e profesor universitar de sociologie la Universitatea Alexandreu Ioan Cuza din Iasi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Nu am aderat la ea prea tare; prea mult subiectivism obscur, tipic unui dogmatic.

| RKBlue a răspuns:

Harry Potter-Aproape totul
Imparatul Mustelor-brutalitatea, comportamentul si descrierea umana intr-un mod atat de inspaimantator si totusi atat de realistic
Raul(Jan Guillou)-Acum o citesc, si desi nu as putea spune ca e neaparat printre cele mai bune romane citite, are ceva vare ma face sa imi bubuie sangele in vene, sa simt furie, fericire, teama...
Simon si agenda Homo Sapiens
Familia ea si alte animale(+Pasari, animale, rubedenii, de acelasi autor)
Cronicile din Narnia
Hotul de carti
Un baiat pe lista lui Schindler
Jurnalul Annei Frank
Pe aripile vantului

Altele nu-mi mai vin n minte la ora asta...

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Mi-ati dat un raspuns foarte detaliat. Sunteti filolog/filologa?
Predati literatura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Nu. happy
Sunt un simplu om, cu o diriginta profesoara de romana si o mama care cumpara macar 50 de carti pe an.

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

OO, esti elev.
Mai mult ca sigur esti la profil uman, specializarea filologie.
Daca mama ta cumpara macar 50 de carti pe an, inseamna ca provii dintr-o familie venituri banesti consistente.

| Speranta12 a răspuns (pentru Curious2):

Da ce-ai bre cu omul? te-apuci acum sa-i faci caracterizarea statutului social? lame.

| Curious2 explică (pentru Speranta12):

Iarta-ma.
Nu am intrebat cu rautate, ci din curiozitate.
Vreau sa ma imprietenesc cu el.

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Real,de fapt.

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Hmm. Din experienta mea, realul nu se impaca cu umanul.
La profilul real, iti vei ocupa timpul rezolvand exercitii la matematica, fizica si chimie. Nu vei mai avea timp de citit romane, nuvele, povestiri si alte opere literare.

| zurick a răspuns (pentru Curious2):

Cine spune? laughing
Am terminat mate-info și am citit în toți anii.
Preferatele mele ar fi 1Q84 ( ne-a întrebat profesoara de franceză care e cartea noastră preferată, am spus acest titlu și m-a întrebat dacă nu cumva e 1984 :/ și nup ), Kafka pe malul mării, Cronica păsării arc ( Sunt obsedată de Haruki Murakami, am citit 8 cărți de la el, toate fiind superbe, nu mă las până nu le termin pe toate), Viață de vânzare de Yukio Mishima, cărțile lui Khaled Hosseini ( Vânătorii de zmee, Și munții au ecou, A thousand spendid suns ), Micul prinț ( și nu e deloc de copii ), Oscar și tanti roz de Éric Emmanuel Schmitt, Sînt o babă comunistă de Dan Lungu, Eleganța ariciului de Muriel Barbery, toate cărțile lui Meik Wiking, Un bărbat pe nume Ove de Fredrik Backman, Codul lui da Vinci de Dan Brown și Jucătorul de Fyodor Dostoyevski.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie personal mi-a plăcut mult romanul "Baltagul" pentru că are intrigă, acţiune, suspans, tot ce trebuie.