| Slovcehov a întrebat:

Citesc incet si ma descurajez cand vad ca o carte are 500 de pagini. Exista tehnici de citit mai repede?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iubesc cartile groase, insemnand ca au mult suspans si povesti care te tin in priza sa le citesti.
Sa citesti o carte rapid, doar ca sa te lauzi ca ai citit-o fara sa intelegi nimic din ce ai citit, nu face nici un sens sau placere, fiindca oricum nu memorezi nimci din ea.
Ia de citeste carticele mici, cu povesti scurte, daca nu te poti concentra pe cele cu pagini multe, iar in timp cand mai cresti si creierasul tau se dezvolta, dorinta sa citesti lucruri mai interesante si mai profunde, iti vor deschide pofta sa citesti carti groase, cu drag si nerabdare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există tehnici de citit rapid. Dar o carte o citești pentru relaxare, să savurezi conținutul.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... nu merita. Informatia dificila se citeste greu, iti trebuie timp sa o intelegi. Daca citesti stiri zilnice le poti citi repede, pentru ca nu sunt dificile.

| relian a răspuns:

Te descurajeaza cateva chestii nu paginile cartii. Cele cateva chestii ar fi :
-Lipsa de curiozitate
-Lipsa placerii din citit
-continut foarte plictisitor

Poate ar mai fi si altele dar astea miau venit in minte acum. Tehnici de citit mai rapid, este ascultarea, deci sa gasesti carti digitale vocale sau cum le mai spune.
Citeste altul tu doara asculti si dormi laughing

| Brizbriz a răspuns:

Asteapta pana se face filmulhee hee
si eu am citit la viata mea, iar acum exact asta ma calca pe nervi: viteza de asimilare a informatiei, care e prea mica, cand actiunea e cu adevarat tare sad

| RxTx a răspuns:

Da si eu la fel de analfabet subt
Dar am învățat sa citesc mai bine dupa ce am citit de 3 ori Bobolia intr-un singur an

Citește si tu ceva orice citește si OSHO

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa iti placa si o s-o citesti cu mare drag, de exemplu am citit o carte intr-o singura zi pentru ca mi-a placut foarte mult si am ramas captata acolo dar in rest daca nu imi placeau, ma chinuiam sa le citesc, cititul e relaxarea mea dar trebuie sa imi placa ce citesc si asa ajungi la ultima pagina fara sa realizezi.

| Editocroci a răspuns:

Nu te descuraja. Repede nu înseamnă bine. Fiecare are ritmul lui.

| ZappyTv69 a răspuns:

Mai repede? Concentrează-te, și ia pauze mici, când vei pătrunde în interiorul"acțiunii", 500 de pagini vor fi putine

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Și mie îmi place zappy tv dar nu ai voie sa ii furi numele.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum l-am furat? happy Doar că m-am "inspirat" nu poti tu? Sau vrei sa răspunzi neapărat că vrei tricoul laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Ar fi interesant sa pui o intrebare din aia misto si sa apari fix la el pe canal laughing

| ZappyTv69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da xD

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Eu am vazut cateva din clipurile lui si sunt beton laughing

| ZappyTv69 a răspuns (pentru anonim_4396):

As murii de ras! Deja mi-a dat un like la com și făceam crize. Noroc că nu pun întrebări de genul "daca două surori..." happy Știi tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Au mai aparut pe net intrebarile mele... unele laughing

| ZappyTv69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu, cred că le-ai pus așa intenționat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

laughing

| Larianiel a răspuns:

Nu te mai uita la pagini. Intră și tu în poveste. Concentrează-te pe carte, nu pe altceva. Important e să înțelegi ce se întâmplă acolo și la final, când faci o analiză, să fii mândru că ai reținut cât mai multe detalii. Chiar îți poți face o fișă de lectură?

| Quazar a răspuns:

Gandeste-te putin la ce alte lucruri ai putea avea mai BUN, care CHIAR iti aduc un PLUS in viata ta, de facut. In cazul in care singurele variante ar fi sa stai pe telefon sau sa te joci, atunci gandeste-te mai bine la faptul ca oricum timpul trece peste tine. Sti vorba aceea, daca as mai fi avut 20 de ani, acum as fi facut altfel, asa mai bine atunci cand te pui sa citesti, citeste incet, sa intelegi, cu gandul ca oricum timpul va trece, si daca o citesti si daca nu, doar ca acel timp va fi doar mai productiv.