| Bogdan3839 a întrebat:

Cum fac să recunosc gen. feminil, masculin și neutru? Eu încerc să-o învăț pe o prietenă amea română deci sistemul ăla cu un- si bla bla nu este posibil... Este un fel folosind ultima litară unui cuvânt? Ex. Iarba, termină în a deci feminil... AJUTOR

Răspuns Câştigător
| AndaAlexandra a răspuns:

O iarbă/doua ierburi-F
Un scaun/doua scaune-N
Un băiat/doi baieti-M

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Doar folosind sistemul "un - doi" (masculin), "o - doua" (feminin) sau "un - doua" (neutru), poti stabili cu exactitate genul substantivelor.

| Bogdan3839 explică (pentru dannyel86):

Dar cineva care nu este nativ răsucește se folosească acest sistem?

| AndaAlexandra a răspuns (pentru Bogdan3839):

Nu știu ce să spun, pentru că prin numarare se determina genul substantivului.
Nu te poți lua după terminație. De exemplu nu poți sa spui ca cele care se termina intr-o consoană sunt masculine și cele în vocala feminine.
Copac(un copac/doi copaci)-M
Femeie(o femeie/doua femei)-F
Penar(un penar/doua penare)-N
Stilou(un stilou/doua stilouri)-N
Ghiozdanul(un/doua)-N
Mamă (o mamă/doua mame)-F

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdan3839):

In limba romana nu exista alta metoda viabila. happy
Nu e ca in limbile straine. Asa cum inveti regulile lor, esti obligat sa respecti si regulile limbii native.winking
Asta numai daca nu vrei sa faci greseli si, poate mai rau, sa te faci de ras ca nu-ti cunosti limba. big grin
Foloseste corect limba romana si nu vei regreta!winking

| Aube a răspuns:

Din felul cum scrii, nici tu nu stăpânești limba română. Deloc. Mă întreb dacă prietena chiar există, sau întrebarea este pentru tine. Era mai cinstit să recunoști.
.
Feminin (nu feminil), masculin, neutru.
Prietenă a ta (a mea), româncă.
Este o metodă (nu un fel).
Cineva care nu este nativ român, reușește (nu răsucește).
A răsuci, înseamnă a învârti (cum o faci la tors) sau: http://www.dex.ro/r%C4%83suci