| PăunAndreiDarius0070 a întrebat:

Cum sa invat o limba straina repede? Ofer fundita pentru cel mai eficient si cel mai repede raspuns!

Răspuns Câştigător
| jagbetinte a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa si asculti dar sa si scrii, pentru ca orice limba vrei sa inveti sunt cuvinte care se pronunta altfel decat intelegi tu. Spre exemplu cand nu cunosteam engleza intelegeam"ai ro no" in loc de "ai dont nău" =>"I don't know=Nu stiu"! Pe youtube gasesti lectii si in franceza-romana, si engleza-romana, si germana-romana etc. Cum o inveti repede? Prin ambitie, si sa iti dai interesul maxim. Practic daca esti nevoit sa o inveti o sa te ajute sfatul meu, daca vrei sa o inveti doar asa ca sa stii o limba in plus, adica nu esti motivat, o sa renunti repede. E foarte greu sa inveti cand nu esti motivat, capul tau nu e acolo, ispitele sunt mari, insa, daca te-a motivat ceva serios intr-o luna o sa ai rezultate peste asteptarile tale. Succes!

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Hello.
Cauta carti de tip"Engleza fara profesor'' sau cursuri tip carti cu CD (carti cu CD anexat)
Cartile contin lectii de gramatica si cu vocabular, texte, dialoguri si exercitii.
Iar CD-ul e in format audio in general si contine pronuntia in engleza a lectiilor din carte.

Uite cateva recomandari, sugestii:

http://www.libris.ro/carti/limbi-straine
(uite-te mai in detaliu, e o librarie online, da in jos sa vezi cartile cu CD gratuit)

http://www.libris.ro/......49881.html

http://www.libris.ro/......rie-online

Am mai cumparat de pe la Lidl o carte cu 4 CD-uri,cartea continand lectii introductive si generale pentru cursuri la distanta, foarte buna pentru incepatori, iar cd-urile sunt cu dialoguri, exercitii, texte.
(dar a fost oferta la Lidl acum 1 an asta)

Deci cauta pe net:carti curs cu CD sau Engleza rapida sau engleza fara profesor.

Nu sunt scumpe si cred eu ca sunt foarte utile.

Eu asa am mai dobandit cunostinte..si inca incerc sa dobandesc.

:) Daca te tii de treaba singur si individual e ok, o sa inveti.Sa citesti din carte si sa asculti CD-urile in fiecare zi macar 1 ora.:)

Succes maxim.

| R0R0 a răspuns:

Poti urmari cat mai multe filme in limba pe care doresti sa o inveti.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Daca vrei sa inveti engleza poti cu Duolingo si daca vrei alta limba poti sa inveti dintr-un dictionar

| blAster85 a răspuns:

Ascultand muzica de exemplu, dar depinde de limba pe care vrei sa o inveti. Eu de exemplu vorbeam foarte bine engleza, dar apoi am venit in Spania si am fost nevoit sa invat spaniola, dupa 6 luni am inceput sa vorbesc, acum o vorbesc mult mai bine. In schimb am uitat engleza ca aici nu se prea vorbeste. Cel mai bine inveti exersand, citind, fa conversatii.

| SDana a răspuns:

Iti trebuie un dictionar cu sani...

| Helpmeforfree a răspuns:

Duolingo,o aplicatie gratuita de pe magazin play, pentru orice limba happy

| CryBaby a răspuns:

Ai nevoie de un profesor care te poate îndruma.
Dar poți învăța și cu ajutorul aplicației Duolingo.

| ToryWiliams a răspuns:

Depinde ce liba straina vrei sa inveti. Dar cel mai eficient mod pentru a invata o limba straina este prin a locui in tara respectiva sau poti incepe meditatii.

| ToryWiliams a răspuns:

Depinde ce limba straina vrei sa inveti. Dar cel mai eficient mod pentru a invata o limba straina este prin a locui in tara respectiva sau poti incepe meditatii. Sper ca te-am ajutat!

| Fetcu_Mia_1985 a răspuns:

Instaleaza aceasta aplicatie https://play.google.com/......ps/details (daca vrei sa inveti engleza dar aceasta companie are peste 24 de limbi incearc-o ca are si jocuri si vocabulary si teste este foarte interesanta reomand