| KeNzor2k a întrebat:

DAU FUNDA!
Dati-mi exemple de niste nuvele! Altele in afara de "Doua loturi" si "Popa Tanda"
Mersi

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

"Datoria" de Liviu Rebreanu,"In vreme de razboi","La Hanul lui Manjoala" de I.L.Caragiale, "Moara cu Noroc"de Ioan Slavici, "Alexandru Lapusneanul"de C.Negruzzi(nuvela istorica).

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Moara cu noroc

| Florenta16 a răspuns:

Moara cu Noroc de Ioan Slavici, In vreme de razboi de Caragiale, Budulea Taichii.

| AwaZoh98 a răspuns:

La tiganci de M. Eliade, Domnisoara Christina de M. Eliade, Nopti la. Serampore de M. Eliade!happy

| alex291201 a răspuns:

''hagi-tudose"

| Junior_Maryus_1995 a răspuns:

Baltagul laughing) ce zici de asta?

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Junior_Maryus_1995):

"Baltagul" e roman! Nu stiai asta, nu? sad

| carlyador a răspuns:

Nuvele: Scormon, Gura satului, Budulea taichii, Moara cu noroc.

| AsdfghjklDania a răspuns:

"La conac", I.L. Caragiale

| Sk8Boy a răspuns:

"Catastrofa"-Liviu Rebreanu
"Alexandru Lăpuşneanul"-Costache Negruzzi
"Sobieski și românii"-Costache Negruzzi
"Budulea Taichii "-Ioan Slavici