Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce cartile in engleza sunt mai scumpe in Romania decat cele traduse in romana?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru ca in 99% din cazuri cartile in engleza nu sunt produse in Romania, ci sunt importate, cu toate cheltuielile aferente.

| FataȘarpe a răspuns:

Pentru ca sunt scrise mai bine laughing

| danmunteanu84 a răspuns:

Costurile de import sunt cele care maresc pretul de vanzare in Romania.
O solutie ar fi sa iti faci o lista de carti pe care vrei sa le cumperi (10-15) si sa comanzi o data sau de 2 ori pe an de pe amazon.co.uk.
Poti prinde reduceri faine. Chiar daca te va costa posta vreo 150 lei, relativ la valoarea cartilor si la ce pret ai plati pentru carti in Romania, o sa iesi mai bine per total.
Ai putea comanda impreuna cu un prieten cateva carti care va intereseaza si sa impartiti posta.

| LoVeTrUe a răspuns:

Sincer n-am prea multe idei, dar presupun ca sunt mai scumpe cele in engleza deoarece sunt aduse din UK sau SUA (in orice caz, din strainatate). Si daca te referi la pretul unei carti in engleza in raport cu pretul aceleiasi carti traduse in romana, nu stiu...

| anonim_4396 explică (pentru LoVeTrUe):

Am vrut sa-mi comand o carte in engleza, era 120 de lei, si in romana 20 de lei. Inteleg ca e greu cu transportul, dar 100 de lei diferenta? Pentru o carte de 300 de pagini?