| nikyreed a întrebat:

De ce inteleg limba italiana de la seriale (TV) chiar daca niciodata nu am invatat-o,
iar franceza o invat din cl. primare iar cand pun la TV inteleg doar cateva cuvinte, prea repede vb.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca 60% din vocabularul din limba italiana este asemanator cu limba romana, de asta, asculta germana ce intelegi? https://www.youtube.com/watch?v=V-e7KeFId7E,asta pentru ca doar 2% este asemanator cu lb romana, cea mai apropiata limba de limba romana este italiana si spaniola, sunt si cuvinte care nu sunt, lb romana are si cuvinte slave

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vezi acest clip este despre lb romana https://www.youtube.com/watch?v=1xVkRh7mEe0
nu uita ca si cu engleza 20% este asemanator, desi e usoara, mai grea e pentru ei ca sa invete romana din cauza gramatici slave

| nikyreed explică (pentru RAY):

Da dar in italiana sunt multe cuvinte care nu seamna deloc si nu inteleg de unde le pot intelege daca niciodata nu le-am invatat

| RAY a răspuns (pentru nikyreed):

Poate seamana sau pur simplu esti un geniu al cunoasteri unei limbi desi nu ai invatat o niciodata, exista acel sindrom de savant, zi-mi germana intelegi ceva? poate cand erai mic ai vazut filme in italiana si eu am vazut in spaniola dar nu am uitat

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca, atat limba romana, italiana si spaniola au la baza limba latina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca limba italiana seamana foarte mult cu limba romana, unele cuvinte sunt similare iar aceste doua limbi sunt amandoua latine happy
acelasi lucru il vei observa si cu spaniola

| christall a răspuns:

Pentru ca si romana si italiana sunt limbi latine.

Răspuns utilizator avertizat