| likeabluegirl a întrebat:

Hei! Mi-aș dori să știu care sunt etapele pentru publicarea unei cărți, și pot face asta atât timp cât sunt minoră?
P.s. Este vreo problemă dacă locuiesc în Germania? Adică, poate avea loc publicarea atât timp cât eu nu sunt prezentă?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

În restul lumii, scriitorii își angajează un agent literar care să-i reprezinte în negocierile cu marile edituri. Dacă ești în Germania și scrii în germană, ai putea căuta acolo un agent literar.
http://www.uniunea-scriitorilor-filiala-bucuresti-proza.eu/......erare.html
Au apărut și la noi agenții literare
http://www.literat.ro/
Uite aici etapele publicării în varianta editură consacrată și selfpublishing
http://booknation.ro/cum-se-publica-o-carte-1-etapele-publicarii/
http://booknation.ro/cum-se-publica-o-carte-3-self-publishing/
Ai aici edituri care au publicat mulți autori tineri
http://www.quantumpublishers.ro/cum-public
https://www.librex.ro/vrei-sa-devii-autor-librex.htm
o editură self publishing
http://www.editurahoffman.com/
La fel de bine, ai putea trimite manuscrisul și celor de la Nemira dacă te încadrezi în genul literar pe care îl publică ei de obicei.
Ca să nu ți se fure subiectul/cartea, se obișnuiește să trimiți editurii primele trei capitole și un alt capitol mai de pe la mijlocul cărții dar în care se întâmplă ceva crucial, spectaculos.
În plus, vremurile au evoluat și mulți scriitori deja celebri au început publicând pe wattpad, vezi cazul Cristina Chiperi și trilogia My dilemma is You, Anna Todd și seria After, după care s-a făcut film, Taran Matharu și seria Invocatorul, ca să-i numesc doar pe cei care au fost traduși la noi.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Da, poți face asta dar să nu te aștepți la bani.

Dacă o faci din plăcere poți începe să scrii și după ce ai destule pagini (de ex 200 intri pe site-ul celor de la Humanitas si contactezi pe cineva)

Respectivul o sa citeasca ce ai scris si decide daca are sau nu potential cartea.

Daca stii engleza poti sa te publici singura pe amazon kindle dar vei avea nevoie de aprobarea unui parinte si un card in caz ca primesti bani pentru cartea ta.

Succes!

| Simpatic a răspuns (pentru RainmakerX):

Ok dar cine garanteaza ca cel care citeste acele pagini nu le va insusi sau le va fura cumva ca si idee?
ma gandesc ca trebuie semnat ceva inainte, poate autoarea acestui topic de aici este vreo revelatie al romanelor si va da lovitura, sa lasi o carte care ar putea valora milioane de euro pe mana unuia de la humanitas...
ma gandesc ca doamna aia care a scris Harry Potter nu s-a gandit cand a scris de placere ce bogata va ajunge in urma acelei serii de carti.

| RainmakerX a răspuns (pentru Simpatic):

În primul rând dacă nu scrii în engleză atunci nu o să faci cine știe ce bani și dacă o faci atunci probabil că o să publici pe kindle întrucât acolo nu ai ce să pierzi. Acolo vede toată lumea că tu ai scris primul un lucru.

Voi ăștia tineri vă gândiți că scrieți o carte și gata... ei bine, nu e chiar așa ușor. Ai nevoie de publicitate masivă, dai chestii gratuite la început, faci alte strategii de marketing.

Plus că în România câți citesc?
I-ar cumpăra maxim 1000 de persoane cartea scrisă în Română fără publicitate.

Contractele se negociază. Documentul tot al tău o să fie sau nu în funcție de ce negociezi. Din câte știu poți să-ți și înregistrezi cartea ca și cum ai înregistra un brand pentru o afacere deci nu îți fură nimeni nimic atâta timp cât nu dai cartea unei edituri de care nu a auzit nici moartea.

În fine, grijă când semnați contractele, să știți ce semnați, dacă ajungeți până acolo.

Ah și vedeți că dacă scrieți fantasy șu este clișeic sau scris prost în general o să vi-l refuze cel mai probabil.