| Geanina_Florina_2001 a întrebat:

Hei, TPU! Vreau sa imi recomandaţi si mie cărţi(si autorul precizat) pentru adolescenti care v-au placut vouă sau care v-a impresionat foarte mult, daca vreţi sa descrieţi puţin despre ce e vorba in carte. Poate fi si din literatura română, accept orice tip de carte! Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| SHINeeTaemin a răspuns:

Hey! Iti recomand trilogia Chimie perfecta de Simone Elkeles | sunt trei frați, care fac parte dintr-o banda, iar in fiecare volum descrie viata fiecăruia. Mie mi-au placut atat de mult aceste 3 carti incat le-am terminat de citit in mai putin de o saptamana.❤❤❤|

Si cartile scrise de Jennifer L. Armentrout sunt minunate
Te astept |este vorba despre Avery, o fata, care se duce la o facultate la mii de km distanta de casa ei, si acolo chiar din prima zi de facultate intra un tip, pe nume Cameron, care se nimereste sa fie colegul ei la un curs, iar ca sa fie totul minunat, mai este si vecinul ei de apartament. Iar de aici incepe povestea lor de dragoste. Chiar aseara m-am apucat sa o recitesc happy |
Te doresc | aici este vorba despre sora lui Cameron care il place pe prietenul lui cel mai bun |

Rămâi cu mine

Ugly love de Colleen Hoover

| Gaby227 a răspuns:

Eu zis sa citesti literarura cam din anii 1900, cam orice, sau si mai inainte, clasici, tolstoi, dostoievski, bernard shaw, shakespeare, etc
eu la 13 ani am inceput cu filosofie si imi place foarte mult, incearca si tu
eu zis sa citesti tipuri diferite de carti si vezi care iti plac, succes
pentru inceput iti recoamne JUCATORUL de dostoievski

| Anonim744652 a răspuns:

Victoria AveyardRegina rosie, Sabaa Tahir Elias si spioana Carturarilor, Kendare Blake Trei coroane intunecate, Doamna de la mirzul noptii, Rick Riorden

| Ioyo a răspuns:

Buna,Maitrey de Mircea Eliade, Lorelei de Ionel Teodoreanu, Iad si rai in iubire de Alexandru Chermeleu, De veghe in lanul de secara de J.D.Salinger,Magia dragostei de Lisa Dale

| Marghioala12 a răspuns:

ALEGEREA de Kiera Cass
Pentru treizeci si cinci de fete, Alegerea este o sansa unica in viata. Le ofera posibilitatea de a fi transportate, ca niste cenusarese, intr-o lume a luxului si stralucirii, a rochiilor elegante si bijuteriilor sclipitoare. De a locui intr-un palat si de a lupta sa cucereasca inima unui print. Pentru America Singer, sa fie Aleasa e insa un adevarat cosmar, caci asta inseamna sa isi paraseasca familia si pe omul iubit, pe Aspen, cel care face parte dintr-o casta inferioara. Numai ca, uneori, realitatea depaseste asteptarile si, atunci cand eroina noastra descopera ca Aspen o insala si ca printul Maxon nu e, nici pe departe, snobul ingamfat care i se paruse, totul se schimba si romantismul incepe sa pluteasca in aer.
DELIRIUM de Lauren Oliver
Se spune ca leacul iubirii ma va face fericita pe veci. si intotdeauna am crezut asta.Pana acum.Acum totul s-a schimbat.Acum as prefera sa ma infectez cu iubire fie si numai o fractiune de secunda decat sa traiesc o suta de ani in minciuna. LEGENDA de Marie Lu
Lumea s-a schimbat definitiv. Statele Unite s-au scindat; partea de vest ocupata acum de republica, o natiune mereu pe picior de razboi cu vecinii sa-i. June si Day sunt doi adolescenti care vin din medii radical diferite.
Nascuta intr-o familie republicana bogata, June se pregateste pentru o cariera de succes in armata. O imensa conspiratie face ca destinul ei sa se intersecteze cu acela al lui Day, cel mai cautat infractor din republica.
Tradari, torturi, asasine - Orice devine permis pentru ca tinerii sa nu poata ajunte la sursa tuturor minciunilor.
REGINA ROSIE de Victoria Aveyard
Lumea lui Mare Barrow este impartita in doua dupa culoarea sangelui: cei cu sangele comun rosu ii servesc pe cei cu sange argintiu elita societatii cei care sunt dotati cu puteri supraumane. Mare face parte din rosii si-si duce traiul de pe o zi pe alta ca hot intr-un mic sat de la tara pana cand destinul o aduce in fata regelui a reginei si a tuturor nobililor unde ea descopera ca este si rosie dar si argintie cu puteri nebanuite.
Ca sa ascunda adevarul regele o obliga sa minta si sa joace rolul unei doamne dintr-o Inalta Casa pierduta cu o putere impresionanta si o promite de mireasa unuia dintre fiii lui astfel devenind o printesa argintie. Pe masura ce patrunde si mai adanc in lumea argintiilor Mare risca totul si isi foloseste noua pozitie pentru a-i ajuta pe cei din Garda Stacojie un grup de rebeli rosii. O miscare gresita ii poate aduce moartea dar in jocul periculos in care a intrat singura certitudine este tradarea.
ABSOLUT TOT de Nicola Yoon
Boala lui Maddy, protagonista cartii, este pe cat de rara, pe atat de faimoasa. Pe scurt, e alergica la lume. Nu are voie sa iasa din casa, n-a mai iesit de saptesprezece ani. Singurii oameni pe care-i vede in carne si oase sunt mama ei si Carla, sora medicala care o ingrijeste.
Dar apoi, intr-o buna zi, vine la casa de alaturi o camioneta. Maddy se uita pe fereastra si il vede pe el. E inalt, suplu, imbracat tot in negru – tricou negru, blugi negri, tenisi negri si un fes negru care-i acopera parul in intregime. O surprinde privindu-l si se uita fix la ea. Maddy ii raspunde la fel. Numele lui e Olly.
Poate ca nu putem prezice viitorul, dar putem prezice cate ceva. De exemplu, Maddy e sigura ca se va indragosti de Olly. Aproape sigur va fi un dezastru.
Orice carte scrisa de John Green si David Levithan
ARTA VISARII de Lucy Keating
Viata e un vis. Apoi te trezesti.
Eu l-am inventat pe Max. Cel putin asta mi-am spus intotdeauna. Toti barbatii pe care i-am adorat inca din copilarie, combinati intr-un singur tip perfect. Problema e ca m-am inselat.
Pentru ca in usa clasei, uitandu-se direct la mine, sta Max.
Max al meu.
Max cel din visele mele.
Max al meu care nu exista in realitate.
De cand se stie, Alice il viseaza pe Max, un baiat pe care nu l-a intalnit niciodata.
Impreuna au calatorit prin toata lumea, au calarit pe elefanti roz, s-au batut cu biscuiti in Muzeul Metropolitan de Arta si s-au indragostit nebuneste, iremediabil, unul de celalalt. Max e baiatul viselor ei (si doar al viselor ei) pana in dimineata in care il descopera standu-i alaturi la ora, cat se poate de viu. Dar el habar nu are cine e Alice.
Cand te indragostesti in vis, mai poate realitatea sa-ti fie de ajuns?
SPUNE-MI TREI LUCRURI de Julie Buxbaum
in viata lui Jessie, totul merge anapoda. Sau cel putin asa i se pare in prima saptamana ca eleva a noului si ultra-intimidantului liceu privat din Los Angeles, pe care este nevoita sa il frecventeze. Dupa ce isi pierde mama, Jessie afla ca tatal ei s-a casatorit pe ascuns cu o femeie pe care a cunoscut-o pe internet. Din acest motiv, fata este fortata sa se mute din Chicago in cealalta parte a tarii, unde urmeaza sa traiasca alaturi de „monstrul vitreg" si de arogantul ei fiu adolescent.
Exact cand este pe punctul de a-si lua talpasita inapoi la Chicago, primeste un e-mail de la o persoana care se prezinta cu pseudonimul Cineva/Nimeni (CN, pe scurt) si care se ofera sa o ajute sa inteleaga jungla care stapanea Liceul Wood Valley. O farsa elaborata sau ajutorul de care are atata nevoie?
Din convingere sau pur si simplu din disperare, Jessie incepe sa bazeze tot mai mult pe CN, care devine salvatorul sau si cel mai de incredere aliat. Este lesne de inteles ca nu se mai poate abtine si vrea sa afle cine este CN in realitate. Dar oare nu e mai bine ca unele mistere sa ramana neexplicate?
MINCINOSII de E Lockhart
O familie frumoasa si distinsa.
O insula privata.
O fata vulnerabila si indragostita.
Un baiat curajos, plin de pasiune.
Un grup de patru prieteni, Mincinosii, a caror prietenie se dovedeste a fi distructiva.
O revolta. Un accident. Un secret.
Minciuna dupa minciuna.
Dragoste adevarata.
Adevarul.
„Bine-ati venit la minunata familie Sinclair.
N-avem niciun criminal.
N-avem niciun dependent.
N-avem niciun ratat.
Familia Sinclair e compusa din indivizi atletici, inalti si frumosi. Suntem democrati, cu avere, din tata in fiu.
Nu conteaza daca unul dintre noi e indragostit pana la disperare, absolut pana la disperare.
Atat de indragostit incat trebuie luate masuri la fel de disperate.
Nimeni n-are nevoie de nimeni.
Nimeni nu greseste vreodata.
Traim, cel putin pe durata verii, pe o insula privata, in apropiere de linia de coasta din Massachusetts.
Poate ca asta este tot ce trebuie sa stiti."
Citeste Mincinosii. Si daca te intreaba cineva cum se sfarseste, minte, pur si simplu!
MOMENTUL NOSTRU INFINIT de Lauren Myracle
De cand se stie, telul lui Wren Gray a fost sa-si multumeasca parintii.
Lucru care nu a deranjat-o, dimpotriva.
Acum insa a implinit 18 ani si simte nevoia sa-si implineasca propriile dorinte... doar ca nu prea stie care sunt.
In schimb, Charlie Parker stie exact care e dorinta sa cea mai mare. Charlie e un baiat bland cu un trecut dureros – si a iubit-o pe Wren de cand a vazut-o prima data. Dar o fata ca Wren nu s-ar indragosti niciodata de un tip ca el.
Si totusi... unele lucruri sunt scrise in stele.
Romantica, senzuala si atat de adevarata – o poveste de neuitat despre prima iubire de la una dintre cele mai bune autoare de adult fiction ale momentului.
TUTUROR BAIETILOR PE CARE I-AM IUBIT de Jenny Han
Cand iubirile secrete ies la iveala...
Ce-ar fi daca toti baietii de care te-ai indragostit vreodata ar afla ce-ai simtit pentru ei... in acelasi timp?
Lara Jean pastreaza cu sfintenie niste scrisori de dragoste intr-o cutie de palarii ramasa de la mama sa. Scrisori pe care insa... nu le-a primit, ci doar le-a scris. Cate una pentru fiecare baiat de care a fost indragostita.
Cand scrie, Lara isi deschide inima si marturiseste tot ceea ce n-ar avea curajul sa spuna cu voce tare. Scrisorile sunt secretul ei. Nimeni altcineva nu trebuie sa le vada. Numai ca intr-o buna zi cineva le expediaza, iar lumea imaginara pe care Lara o tinea ascunsa scapa dintr-odata de sub control.
LEGAMINTE de Ally Condie
In lumea in care traieste Cassia, nimic nu este lasat la voia intamplarii. Cineva - Societatea - hotaraste pentru toti: ce sa manance, cu ce sa se imbrace, cu cine sa se casatoreasca sau unde sa lucreze. Cand Cassia afla ca cel mai bun prieten al ei ii va fi Pereche, considera aceasta alegere perfecta. Nu pentru mult timp insa, caci imaginea care-i apare pentru o fractiune de secunda pe microcardul ce contine date despre Perechea ei apartine unui alt baiat... Viata ei de pana acum, atat de atent randuita, este complet data peste cap, iar consecintele actiunilor ei nu se lasa mult asteptate.
Distanta dintre noi, P.S.: Te plac de Kasie West
Labirintul de James Dashner
Divergent de Veronica Roth
Hunger Games de Suzanne Collins