| NixiTrix a întrebat:

Dragilor spuneti-mi si mie niste titluri de carti pentru adolescenti. Am cautat si eu dar dau numai peste carti care imi prezinta domnite de acum 100 ani cu rochii cat casa manusi si umbrelute. As vrea ceva scris din perspectiva zilelor noastre... sper ca se intelege ce am vrut sa spun. DAU FUNDA! Multumesc kiss

5 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Majoritatea literaturii contemporane e proastă, şi de aceea necesită multă lectură anterioară şi discernământ ca să poţi alege o carte de calitate.
"Fluturi", "Jocurile foamei", "50 shades of Grey", Coelho şi alte kitchuri contemporane sunt citite şi cumpărate peste tot, dar constituie o lectură proastă.
Iar literatura bună postmodernistă e grea, ai putea încerca "Zmeura de câmpie", Mircea Cărtărescu, Ana Blandiana, Marin Sorescu, Pleşu, dar ori ţi se vor părea grei, ori plictisitori.
Aşa că mai bine rămâi la literatura mai veche, la Călinescu, Eliade, Preda, Dostoievski, decât să îţi pierzi timpul într-o pseudocultură.

| Sadic a răspuns:

Nu am întâlnit prea des persoane care să nu ştie să caute pe google...

| Sadic a răspuns:

Interesant, îmi place să găsesc asemenea oameni.

| NixiTrix explică:

Sadic, dupa cum am spus...am cautat, dar nu gaseam carti care sa imi capteze atentia asa ca am cerut si parerea unor persoane care au mai citit, iar tu nu cred ca esti una dintre ele. Multumesc, dar altadata nu mai lasa raspunsuri care nu sunt de ajutor.