| Natasha000 a întrebat:

Helău ma frend. Sunt Natasha. Am tot căutat să găsesc ce pasiuni ascunse am. Însă de ceva vreme îmi place să scriu si sa compun. Profa de ro îmi tot zicea la școală ca am talent si ca sunt înzestrată si de asemenea că am o imaginație foarte bogată și că ar trebui să scriu si acasă mai mult. Eu îmi găsesc inspirația când ascult muzica sau pur și simplu noaptea târziu. Ma bazez mai mult pe horror, paranormal, ironie si îmi place s-ai atribui personajului principal un strop de sarcasm.
Doresc sfaturi cum sa dezvolt o compunere si cum sa ma exprim cât mai frumos posibil. Zilele astea o să public tot aici o povestioară mică inventată de mine. Orice sfat bun e bine venit.
Dau fundă =]]

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Natasha draga, daca ne scrii in limba romana, straduieste-te macar sa ne scrii corect, "helau ma frend" nu-i corect nici in engleza si nici in romana, deci, fii mai putin sarcastica cu noi, daca astepti ajutor si sfaturi de la noi.
Cat priveste: "s-ai atribui" este iarasi scris incorect, forma corecta fiind: "sa-i atribui".

Poate, este bine sa mai discuti cu profesoara de romana, sa te ajute sa intelegi conjugarea verbelor si gramatica, sa-ti explice ce este bine si ce nu, sa pui in scrierile tale.

Personal, nu suport sarcasmul si nici articolele ori povestirile scrise la misto, pline de sarcasm ori ironie.
Deci, nu te astepta ca eu sa-ti citesc scrierile, pentru ca nu o voi face, pentru ca, vad in scriitor un om plin de frustrare, un om plin de nemultumire, o rautate interna, un suflet rascolit si nefericit, un pesimist incorigibil.
Imi pare rau sa-ti spun toate astea, dar pe mine m-ai pierdut de cititor sau critic literar.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat citesti mai multa literatura, cu atat te poti inspira si invata de la "cei mari".

E bine sa scrii orice- si oricum iti vine in minte. Arata-le apropiatilor tai, cat si profesoarei.
Roaga-le sa le CORECTEZE cu ROSU, astfel vei invata sa scrii corect mult mai repede.

Scrierile tale pune-le deoparte, iar peste o luna, un an, zece ani le citesti si vei vedea cum te-ai dezvoltat pe parcurs.
O carte este buna daca a fost re-citita, re-gandita si corectata chiar de autor de cel putin 5-6 ori!

| Adry05 a răspuns:

Ca sa te exprimi cat mai frumos tine doar de tine, nu exista curs pentru asa ceva, in asta si consta talentul pana la urma. Pur si simplu `rafinezi` frazele. Folosesti cuvinte cat mai originale, care nu-s regasite peste tot.

| lpavel a răspuns:

Cum sa dezvolti o compunere? Pai foloseste-ti imaginatia care oricum zicea-i c-o ai happy si apropo, se scrie: SA-i atribui, NU s-ai! Acest cuvant de legatura nu exista big grin
M-ai facut foarte curios, astept cu nerabdare compunerea ta, succes! happy

| WaterDrop a răspuns:

Ummm, am un sfat bun, desi probabil nu`ti va fi pe plac sad. Pune pixul jos si nu te mai apropia vreodata de o pagina pentru ca si paginile au viata lor.Si spun asta spre binele tau sa stii, nu ca nu ai fi inzestrata si bogata din punct de vedere imaginativ.Nu se mai citeste in ziua de azi.Te poti incapatana sa ma contrazici, este o lume libera, insa eu iti vreau binele si cu siguranta vrei si tu sa salvezi paginile pentru lucruri mai importante pentru ca se fac din pomi si ei ne dau aer si alte chestii.

| Gaspar2000 a răspuns:

Daca ai talent, imaginatie si iti place sa scrii, cu siguranta vei putea gasi o idee originala si numai a ta. Incearca orice idee ce iti trece prin cap si nu te teme de faptul ca ar putea fi un esec, pentru ca din greseli inveti si te vei inspira mai departe din ele pentru a-ti perfectiona stilul.

Acum, singura problema peste care poti da este felul in care te exprimi, in care scrii, pentru a face cartea sau compunerea ta sa para cat mai atragatoare si convingatoare. Nu trebuie sa te axezi atat de mult pe creearea unei povesti epice, ci mai important este cum o povestesti ca sa poti ajunge la inimile cititorilor. Foloseste fraze originale si inteligente, concentreazate pe creerea unor personaje cat mai atragatoare, mai interesante si mai ales, in care cititorul sa se poata regasi. Pune accentul pe suspans, emotie, tensiune si actiune, pentru a nu plictisi cititorul si incearca sa pastrezi un ritm ceva mai alert pentru a nu te pierde prea mult in detalii descriptive si lungi, si nu uita niciodata mesajul si emotia pe care vrei sa o transmiti, fie ca este un gen horror, fantasy sau adventure pentru ca asta va lasa sa se vada ca ai scris cu pasiune.

La final, cere parerea unui prieten, unui membru de familie sau, de ce nu, unui profesor, pentru ca opinia si amintirea pe care o lasi asupra cititorului este cel mai important detaliu in drumul tau catre o scriitoare de succes. Nu te teme de critici, pentru ca daca asculti de fiecare hater in parte, nu vei face altceva decat sa iti pierzi propriul stil si propria ta motivatie. Iti urez mult succes si sper din tot sufletul ca te-am ajutat fiindca sunt si eu un scriitor incepator care este in cautare de inspiratie si idei bune. Salut!

| alora18 a răspuns:

Pai... la o carte apreciez foarte mul faptul ca, atunci cand actiunea trece intr- o alta locatie se descriu imprejurimile si apoi se revine la actiune.
Din mesjul tau am inteles ca ai fi potrivita sa scrii carti dee aventura. Imi place sarcasmul tau si imi place ca intre horror, paranormal, si ironie, poate sa existe si amuzament. Nu stiu de unde, dar parca deja mi-am dat seama de caraacterul tau.
Am citit de urand o carte care mi-a placut foarte mult si acum ca ma gandesc mai bine numele autorului poate fi inlocuit cu al tau. E o carte care ti s-ar potrivi de minune.

( cartea se numeste "Olguta si un
bunic de milioane " daca inca n-
ai citit-o, ar trebui sa o faci )