| royalisX a întrebat:

Hey! Am o curiozitate literară la care nu am reușit să găsesc un răspuns concret. Dacă doresc să scriu un nume compus în română. Cum sunt cele englezești. Cum o fac? Adică în limba engleză Redhill e format din cuvintele red(roșu) și hill(deal) dar legate formează un cuvânt nou. La noi se scriu cu cratimă? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corneljipa a răspuns:

Nu se foloseste cratima, in mod sigur. Am intalnit unele variante in romana ca Celmare, Mailat, Poalelungi.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cred ca tu esti de fapt Ogaga Kunta, o excroaca de doi bani care abia asteapta ca, dupa ce ia bani pentru minciuni, sa intimideze oamenii sa dea si de frica.

| Hammurabi a răspuns:

Wtf?