| girl2009 a întrebat:

Hey! Cine știe o carte (sau mai multe) în care este vorba despre un grup de detectivi care merg cu vaporul în Triunghiul Bermudelor că să investigheze ce este acolo?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ca sa te scutesc de o munca, iti elucidez eu "misterul" Triunghiului Bermudelor chiar acum:

1. Termenul de "Triunghiul Bermudelor" a fost inventat in anul 1964 de catre Vincent Gaddis, un autor american care a publicat un articol intr-o revista ieftina de fictiune numita "Argosy".

2. Geografic vorbind, Triunghiul Bermudelor este o zona uriasa, definita de Miami Florida, Bermuda si Puerto Rico, zona ce este traversata de sute de rute comerciale, atat aviatice cat si maritime.

3. In ciuda reputatiei sale de zona periculoasa si misterioasa, Triunghiul Bermudelor este traversat zilnic de mii de aeronave si ambarcatiuni si nu are o frecventa a accidentelor sau a disparitiilor mai ridicata decat alte zone.

Pe aeroportul din Miami (unul dintre colturile asa zisului Triunghi al Bermudelor) aterizeaza ZILNIC peste 1000 de avioane.

Mister elucidat.