| M978 a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de carti care merita citite (in special sf daca se poate), dar sa si prezentati cartea, va rog!

Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Pe net gasesti topuri cartilor din orice dimeniu vrei.
In orice caz, uite ce sugerez eu:
- The 100 : e o serie de carti foarte interesante, in care se trimit din spatiu 100 de tineri sa vada daca Pamantul mai e locuibil. Si se intalnesc pe parcurs cu diferite persoane care au supravietuit (toata actiunea e in viitor) si se vor lupta intre ei ca sa supravietuiasca. Intre timp toti din spatiu vin pe Pamant. Exista si serialul pe net daca nu ai posibilitatea sa iei cartile.
- Ben Hur: viata unui evreu in Ierusalim apoi Roma, apoi iar Ierusalim. Trece prin multe peripetii ca sa.si razbune familia omorata de prietenul lui cel mai bun din copilarie, ajuns imparat. Finalul e fericit. Nu e SF, dar e o carte super.
- Dune (Frank Herbert) : Povestea din seria Dune are loc peste cateva mii de ani, in mijlocul unei civilizatii care a interzis dezvoltarea inteligentei artificiale, insa se bucura de avansuri tehnologice semnificative, precum si abilitati mentale si fizice deosebite.
- Fundatia (Isaac Asimov): Pe scurt, povestile din seria Fundatiei il au in centru pe Hari Seldon, un matematician care a inventat psihoistoria, o stiinta capabila sa prezica viitorul pe scara larga in functie de actiunile curente ale maselor. In urma descoperirii ca urmeaza o perioada intunecata de aproximativ 30.000 de ani, cu alternativa unei ere de tranzitie mai scurte, de doar 1000 de ani, Seldon intemeiaza Fundatia, in scopul de a se asigura ca omenirea va merge in cea de-a doua directie.
Pentru mai multe, cauta pe net.