| Alex1997fun a întrebat:

Ieri,am văzut că opinia internetului este mai bună decât opinia prietenilor mei.Am aflat şi lucruri noi.Am citit răspunsurile la aceea mini-întrebare,iar,acum,revin cu un alt fragment.Din păcate pentru cei care vreau să vadă continuarea,m-am decis să pun un fragment dintr-o altă creaţie.Ceva mai haios,părerea mea!laughing.Sper să vă placă şi,din noi,cer păreri voastra sincere despre ceea ce am scris. Puţină critică nu a omorât pe nimenioh go on

"... În acest moment cei doi prieteni încep o mică conversaţie:
-Vasile,dacă aş putea da timpul înapoi,aş face-o! De ce a trebuit să o lovesc?
-Ioane,ştiu că îţi este greu,dar,crede-mă, nu cred că va înainta cu actele.
-Eşti tu aşa sigur? Maria mea este foarte serioasă când vine vorba de incidente de acest fel!
-Ionică,prietenul meu! Eu zic că ea vrea doar să fie răsfăţată şi iubită mai mult decât până acum.Du-te la ea şi zi-i,în genunchi, că îţi ceri scuze.Eu sunt sigur că te va ierta!
-Mă,poate ai dreptate! Merită să încerc
După ce conversaţia i-a sfârşit,Ion se ridică de la masă, plăteşte toată consumaţia facută de ei şi pleacă foarte grăbit spre căsuţa sa.Chiar când să intre pe poartă, instinctul său de gentleman îi zice că trebuie şi flori la această împăcare.Se uită el ce se uită şi vede ceva ce-i atrage atenţia în curtea vecinului său,Braduţ.Merge el tip-til şi fură un buchet mare de...urzici.Da! Aţi auzit bine! Urzici! Din cauză că Ion era puţin ameţit,el nu a stat pe gânduri şi a luat ce i-a picat la mână.De urzicat,nu s-a urzicat,dar în graba lui de a culege „buchetul",i-a picat lănţişorul.
Acum,Ion al nostru,era,fără să o lungim,un gigolo perfect.Mirosul său de Heineken şi buchetul de urzici puteau da gata orice femeie din această lume. După ce totul era pregătit, Ion se îndreaptă spre camera unde frumoasa lui soţie trăgea un pui de somn.Merge el uşor şi se aşează lângă ea în pat, începând să o sărute gentil pe gât.Totul era bine până acum,dar Ion,neştiind că buchetul său va face mai mult rău decat bine, o atinge la fel de gentil cu urzicile.Nici bine nu a făcut contact urzica cu pielea Mariei că deja ea era sărită din pat.Se uită ea atentă în jurul ei că poate-poate găseşte ceva pentru a-l trosni pe dragul ei soţ. Continuă ea să se uite şi îi sare in ochii,undeva într-un colţ, o tigaie.Cu câteva minute înainte somnului Mariei,Andrei şi Denisa s-au jucat „Trupa Rock n Roll" şi au uitat tigaia în cameră.Aceea tigaie nu era una normală,era renumita tigaie Dry Cooker,iar Maria ştia asta.Ia Maria tigaia Dry Cooker,iar în clipele următoare,Ion face cunoştiinţa cu puterile care pot muta munţii din loc şi care dau peştelui un gust de peşte. Tigaia Dry Cooker,pentru necunoscători, este un fel de Chuck Norris printre tigăi.Acum,să fim serioşi,în ce altă tigaie peştele are gust de peşte? Să revenim la subiect!
După ce eroul nostru s-a ales cu câteva cucuie,el pleacă resemnat din casă,întorcându-se la cârciuma lu’ Cecilian, unde îl aştepta Vasile..."

Mulţumiri anticipatehappy

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, ai mari probleme de gramatica si chiar ortografie, precum si un vocabular prea limitat pentru a putea scrie. mai ai mult de citit inainte de ate apuca de scris. Ceva umor are textul, dar trebuie mult slefuit. Tu ai publicat aici o prima schita, absolut nelucrata si nu cred ca e intelept sa faci asta. Inainte de a arata lumii ceea ce scrii, trebuie sa slefuiesti macar 10-12 zile. Adica, il recitesti de zeci de ori si elimini stangaciile si vorbaria inutila. Ceea ce ai zis tu aici n-ar trebui sa-ti ocupe, la sfarsit, mai mult de 5 randuri, fiindca pierzi cititorul in multa vorbarie fara nimic interesant. Nu trebuie sa ne spui cu lux de amanunte tot ce-ti trece tie prin cap, trebuie sa ne sugerezi mult, sa lasi imaginatia noastra sa completeze. Tu trebuie sa ne transmiti emotia, nu faci descrierea unui produs sa ne dai atatea detalii inutile.
Si, in plus, trebuie sa o perii mult in ce priveste gramatica. Textul este obositor prin greseli si stangacii de limbaj. Probabil esti si foarte foarte tanar si inca nu ai invatat la scoala tot ce trebuie sa stii despre textul epic. Vei vedea ca prin clasa a opta vei avea o alta viziune, pe care ti-o vei desavarsi daca vei face un profil de filologie la liceu.
Ceea ce scrii tu promite, dar trebuie munca pentru a putea fi publicat, chiar aici. Mai citeste, citeste foarte multa critica. Se zice ca pentru fiecare pagina scrisa de tine, trebuie sa fi citit 100 si ca din 10 pagini scrise de tine, trebuie sa o pastrezi numai pe cea mai buna si sa le arunci pe celelalte noua. Daca respectam asta, poti obtine o idee draguta din textul asta, pe care sa o dezvolti apoi.

| Alex1997fun explică (pentru Brigaela):

Când am scris prima întrebare de acest fel, asta am vrut să aud.Am vrut să văd că unul dintre utilizatori mă critică. Critica, dacă este tratată cum trebuie, poate să facă receptorul să evolueze.Cu gramatica am avut probleme tot timpullaughing, iar din punctul de vedere al cititului, nu prea îmi place să fac acest lucru.Sunt leneş şi mă plictisesc foarte repede de un lucru.

Îţi mulţumesc pentru părerehappy

| Brigaela a răspuns (pentru Alex1997fun):

Din pacate, asta inseamna ca nu poti scrie si nu are nici un rost sa mai pierzi timpul cu asa ceva. Chiar si versuri pentru muzica daca vrei sa scrii, trebuie sa fii foarte harnic, sa muncesti mult, sa fii maestru in gramatica (de nivel universitar) si sa citesti mii de pagini. Scrisul este 99% munca si 1% talent.

| Alex1997fun explică (pentru Brigaela):

În fiecare domeniu,acele procente sunt adevărate,nu doar în literatură. Oricum,eu, fiind încăpăţânat de fel(mai ales cu fetele...şi din câte văd după nume, cred că eşti fată), nu mă voi da bătutlaughing.Eu scriu doar când nu am altceva mai bun de făcut, iar acest lucru am început să-l iau ca o pasiune doar de câteva luni.Eu,unul,sper să mă perfecţionez.

| Brigaela a răspuns (pentru Alex1997fun):

Succes!

| FadetoBlack a răspuns:

Mă aşteptam să apară tigaia Dry Cooker în fragmentul tău.

| Alex1997fun explică (pentru FadetoBlack):

laughing...se putea să nu apară! Deja îi faimoasă, chiar o vedetă pot spunelaughing

| FadetoBlack a răspuns (pentru Alex1997fun):

Şi deja devine un clişeu. Şi plictisitoare.

| Alex1997fun explică (pentru FadetoBlack):

Când am scris...era la începutul acestei "nebunii".

| FadetoBlack a răspuns (pentru Alex1997fun):

Înţeleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super!

| OnnyMady a răspuns:

Este foarte bun, pot spune chiar ca am ras, te pricepi big grin

| Struţul a răspuns:

Din cauza faptului că elanii trăiesc în pădure, tu trebuie să slăbești în peșteră și să vizitezi muntele alături de prietenul tău, Cerbul cel îndrăzneț.

| Alex1997fun explică (pentru Struţul):

Îmi cer scuze, dar nu pot pricepe această sintagmă. Poţi să o traducilaughingdacă te rog frumos?