| B343 a întrebat:

Imi dati si mie niste carti bune (de dragoste in general, dar si politiste), pe care le-ati citit si v-au placut,si care sa merite citite si sa lase o impresie foarte buna happy Am inceput sa citesc si,, Memoriile unei gheise" si mi se pare destul de buna.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca @Euletitia ti-a indicat mai multe romane de dragoste, as adauga si eu unul, respectiv Poveste de dragoste (Love story) de Erich Segal.
Pentru romane politiste iti recomand toate romanele politiste scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu, este o mare scriitoare romana, dupa mine printre cei mai buni autori de romane politiste. De asemenea Agatha Christie, Georges Simenon si Arthur Conan Doyle. Gasesti toate titlurile pe ro.wikipedia.org, cautand cu scriitorii respectivi.

| anad a răspuns:

Love Story de Erich Segal, Pe aripile vantului de Margaret Mitchell si continuarea Scarlett de Alexandra Ripley, Mandrie si prejudecata de Jane Austen, Tess d’Urberville de Thomas Hardy, Pasărea Spin de Colleen McCullough, Mataniile de Florence L.Barclay.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Pe aripile vantului"-Margaret ZMitchell
"Insula pieduta"-Margaret Mitchell
"Rebecca"-Daphne du Maurier
'Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham greene
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La Medeeni"-Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Panza de painajen"-Cella Serghi
Toate cartile care ti le-am recomnadat le-am citisi mi-au placut mult, sunt romane deosebite, toate de dragoste, de viata sau istorie(nicunul nu e politist, nu citecs genul asta).
Lectura placuta orice ai alege!