| NonZarek a întrebat:

Îmi poate recomanda cineva niște cărți bune de citit care îți deschid mintea sa zic asa?

Cărți legate de succes, cele care te învață și te face sa vezi altfel viata, cărți care te ajuta sa îți faci bussines sau na sa produci ceva pentru a face bani.
Vreau sa ma apuc de CREEARE JOC dar simt ca am nevoie de o carte de genul pentru sprijin.
Mtumesc

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sa existe carti despre crearea jocurilor pe calculator, sau nu cred ca vei gasi cititori de asa ceva pe aici. Autori care iti deschid mintea sunt: Dostoievski, Kafka, John Steinbeck, Albert Camus, Jane Austen etc. Am zis doar autorii pentru ca iti recomand toate operele lor. Sunt autori grei, ideile lor sunt profunde. Dintre cei romani iti recomand romanul Ion de Rebreanu si pe Caragiale daca iti place teatrul.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, "Ion" chiar iti deschide mintea. Iti da varii motive sa nu citesti literatura romaneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap!

Ayn Rand - "The Fountainhead"
Peter Thiel - "From zero to one"

Le gasesti si in romana, aproape sigur. 100% merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eckart tolle puterea prezentului
Mainainte am cumparat-o

| Osneros a răspuns:

Carti care sa-ti "deschide mintea" sunt mult prea multe pentru a fi enumerate. Daca ne-ai un gen, autor sau macar exemple de carti care se incadreaza poate ai primi raspunsuri utile.

Totusi, ti-as recomanda un manual de gramatica pentru incepatori, in primul rand.

| NonZarek explică (pentru Osneros):

Nu ți am cerut exemple de alte tipuri de cărți, dacă nu ști sa citești, și nu ai înțeles întrebarea, de preferabil sa nu scrii un răspuns fără sens și doar asa sa ai și tu răspunsuri date. Din cei care au citit întrebarea și au dat răspuns, doar tu nu ai înțeles o. Mulțumesc

| Osneros a răspuns (pentru NonZarek):

E trist ca mi-ai catalogat raspunsul drept un raspuns prost fara sa-l fi inteles.

| Bariel a răspuns:

Pt a creea jocuri iti trebuie experienta in it (programare) si e mult de munca. Daca vrei sa ti dezvolti propriul joc si sa prinda pe piata, vei avea nevoie de o echipa intreaga ca sa faci un joc calumea.V a trebuie sa studiezi si sa practici programarea minim 1 an s au m ai mult pentru a ajunge in stagiul de a creea un joc (depinde si de cum inveti)l a inceput e greu deoarece nu ve i intelege nimic, ti se v a parea foarte complicat si ve i spune ca nu e de tine. Aici depinde de:vointa, motivatie, daca vrei cu adevarat sa o faci, daca iti place sa creezi lucruri

| Osneros a răspuns (pentru Bariel):

Te rog, nu mai da sfaturi in domenii pe care nu le intelegi, mai ales cu informatii (incluzand numere) din burta si ia si tu manualul de gramatica recomandat lui OP.

| comyne a răspuns:

Nu stiu daca e ceea ce vrei dar eu iti recomand Portretul Lui Dorian Gray de Oscar Wilde. Cu siguranta te va face sa vezi altfel viata laughing)