| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da niste carti despre razboiul mondial, dau funda!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Care Razboi Mondial, ca au fost doua si s-au scris carti si despre unul, si despre celalalt.
Si, cand spui "carti", la ce gen te referi? Beletristica, istorie, documente? Precizeaza, frate, ca nu-i pe bani.

| DjCristian a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Istoria celor 2 razboaie tongue

| Dumnezău a răspuns:

In primul rand, care razboi? Banuiesc ca te referi la beletristica in principal.Despre primul, a scris, cu foarte multa profesionalism si carsima, Erich Maria Remarque.Cauta "Nimic nou pe frontul de vest",dar mai ales "Soroc de viata si soroc de moarte" de la el.A doua e printre cele mai bune cartii scrise vreodata de frantuji. Daca vrei despre al doilea, ai la Sven Hassel o tona de carti inrudite cu evenimentele din razboi.Cea mai buna mi se pare "Legiunea blestematilor".Mai sunt carti care sa se duca in subiectul celor doua razboaie, dar nu ca subiect principal, ci unul de sustinere, care nu prea merita mentionate aici.

| oOoBrBoOo a răspuns:

Cauta pe google.

| Juiana a răspuns (pentru oOoBrBoOo):

DjCristian poti sa dai dowload la un documentar. Eu am unul pe computer care se numeste "Downfall" http://www.imdb.com/title/tt0363163/ este subtitrare in engleza.

| Freedom_1119 a răspuns:

"Ora 25" de Constantin Vergil Gheorgiu sau "Tema pentru acasa" de Nicolae Dabija.
Desi descriu destinul unor oameni, sunt cele mai bune carti pentru a intelege cruzimea razboaielor si regimurilor din acea perioada.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Freedom_1119):

E si roman aitobiografic si spiritual.

| Muthi98 a răspuns:

Pentru primul razboi mondial: Nimic nou pe frontul de vest si despre al doilea Sven Hassel:Blindatele Mortii, Legiune Blestematilor