| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niște carti de la Jules Verne am citit o singura carte de la el și a fost destul de OK ( orasul plutitor )

Răspuns Câştigător
| Vanessika a răspuns:

Dacă îți place fantasy, (e si cartea mea preferată) citeste "Secretul lui Wilhelm Storitz" e absolut perfectă.
Dacă preferi acțiunea si suspansul, citeste "Un bilet de loterie" -e minunată.
La fel e si " Ocolul Pământului în 80 de zile" si "Căpitan la 18 ani".
De asemenea, îți recomand si "Fratii Kip" (doar ca pe mine m-au plictisit groaznic descrierile, dar mi-a plăcut maxim finalul)
Julles Verne e un autor minunat, după părerea mea însă, multe cărti sunt stricate de descrierile plictisitoare, poveștile fiind superbe (primele 3 cărti pe care ți le-am spus NU plictisesc cu descrierile, nu sunt foarte lungi, în schimb sunt foarte captivante). Lectură plăcută! happy

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Doi ani de vacanta

Capitan la 15 ani.

Ocolul Pământului în 80 de zile

Vulcanul de aur

Copiii căpitanului Grant (+)
Insula misterioasa (++)

O călătorie spre centrul Pământului
20.000 de leghe sub mări
800 de leghe pe Amazon
Insula cu elice
Cinci săptămâni în balon
Steaua Sudului
Pilotul de pe Dunăre
Castelul din Carpati
Farul de la capătul lumii

| AvalohAlyn a răspuns:

20 000 de leghe sub mari.
Călătorie în jurul lumii în 80 de zile.
5 săptămâni în balon
Călătorie în centrul pământului.
Insula Misterioasa

Lectura plăcută!
Le recomand cel mai mult pe primele 3, au fost și desene animate cândva pe nume Willy Fig inspirate dupa Jules Verne.

| gabicoo a răspuns:

Toată colecția merită citită!

| WhiteLife a răspuns:

Insula misterioasa, Doi ani de vacanță, Copiii căpitanului Grant, Douăzeci de mii de leghe sub mări, Insula cu elice.

| Anuket a răspuns:

"Arhipelagul în flăcări" e singurul pe care l-am terminat, e și destul de scurt ce-i drept.

| iuliaOK a răspuns:

Testamentul unui excentric
Minunatul Orinoco
Doctorul Ox
Hector servadac
agenția Thompson