| AvalohAlyn a întrebat:

In cat timp credeti ca pot termina de citit o carte care are 712 pagini? Aproximativ spuneti. Oare cat o sa-mi ia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as termina-o fix in 7 zile. Depinde, tu cam cate pagini citesti pe zi? Daca esti ca mine, si atunci cand incepi sa citesti o carte nu o lasi jos pana nu citesti macar 100 de pagini, cred ca poti sa o termini intr-o saptamana.

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde de carte; cat e de captivanta.
Depinde si de cat timp ai ca sa citesti; chiar cand dai de o carte pe care "n-o mai poti lasa din mana", tot mai trebuie sa iei o pauza.
Mi-a luat cam o saptamana sa citesc o carte de 1300 de pagini, citind cam 3 ore dimineata si alte 3 seara. Dar cartea era in limba engleza, deci n-am citit-o cu aceeasi viteza cu care as fi citit-o daca era in romana.

| oprescudorin11 a răspuns:

Desigur, nu pot spune decat pornind de la experienta proprie:
am citit o carte de peste 1000 pagini, nu zic care acum, intr-o noapte (m-a prins dispus la subiect, m-a 'furat'stilul, am uitat de mine...a fost cea mai frumoasa experienta in acest sens.
Au fost alte carti cu mai putine pagini pe care le-am aruncat, doar la frunzarirea lor.
Au fost carti care am vrut, subliniez, sa le citesc, nu eram pregatit...sunt carti, sa zicem de filozofie sau logica etc., pe care (daca vrei sa le si intelegi) ca sa le citesti, mai trebuie sa citesti chiar si o biblioteca intreaga.
Daca insa vrei sa citesti spre exemplu, fara sa intelegi neaparat ceva, doar ca SPORT, atunci faci o evaluare simpla:
1. o pagina o citeste un proaspat alfabetizat in 30 de secunde.(sa nu fie Biblia aia scrisa marunt ca acolo dureaza mai mult!).
2. 712 minute impartit la 50 de minute care cu pauza umana de 10 minute(wc-baut apa, pupat nevasta, mancat seminte, uitat pe fereastra), face cam 12 ore.
Nu calculez exact! Deci daca alegi o noapte de vara, iti trebuie vreo doua nopti! Daca o citesti de Craciun, ajunge o noapte! OK?

| NAdrian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dă-ne numele primei carti happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NAdrian):

Care 'prima carte'? Aia prima scrisa? Prima citita? Prima auzita? Prima aruncata la gunoi? Prima arsa? Prima rupta? Cartea in top? Prima de care-mi amintesc?

| NAdrian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cea pe care ai citit-o intr-o noapte ("o carte de peste 1000 pagini")

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NAdrian):

Crima si Pedeapsa de Dostoievski.Am citit-o de doua ori in aceeasi noapte ca inca nu aparusera zorii.

| NAdrian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Multumesc pentru titlu!

| oprescudorin11 a răspuns:

Mai este o problema: daca citesti 'Logica lui Kant 'are vreo suta de pagini sau doua, prima oara iti trebuie vreo 5 ani, daca vrei sa o si intelegi. Daca citesti mersul trenurilor, te plictisesti, poate o viata iti trebuie sau memoriile lui Stalin sau Curchil.Asa -i zic eu. Ultimului.
Dac citesti filozofia Zen in chineza, poate nu apuci!
Dar pot sa-ti spun un singur adevar: daca-ti faci probleme, in cata vreme citesti o carte al carui titlu il stii si noua nu ne spui, e clar ca nu o sa o citesti niciodata! caci a silabisi, nu inseamna nici a intelege, cu atat mai puti a citi!
Se zice ca erau oameni care citeau metri cubi de carti, dar daca-i ascultai cum vorbeau si ce idei aveau si ce tupeu, nu i-ai fi crezut!
Ca ar fi citit sau credeai ca sunt cretini.
Nici nu conteaza cantitatea sau timpul de citire, conteaza sa citesti esentele! Doua fraze dureaza mult, dar castigul este echivalent in AUR>
Maculatura nu se pune, adica maculatura citita', ca la Academicieni.
Poti citi 3 carti intr-o viata si ajungi cel mai intelept om. Poti citi ca Breban sau Cartorovici sau alti papitoi si sa ramai ca ei!
Depinde ce vrei! Sport sau Performanta! La carti difera conceptele. Scuze de a fi profitat de timpul tau. Mai bine nu citesti, daca vrei sa si intelegi si nu esti dispus.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este ca apa. Daca iti este sete, o bei instantaneu! Daca ti se porunceste, mai amani!

| Ohaithar a răspuns:

Depinde de cât de dificilă e de citit, și cât de mult interes am în conținut. O carte de volumul ăla o termin în 3 zile dacă sunt foarte interesat, dar o pot termina și într-o săptămână dacă e dificil de ciftit.

| Hannibal06 a răspuns:

Depinde foarte mult de cât de interesantă ți se pare cartea respectivă. Dacă te prinde de la început o poți citi mai repede. Mie dacă mi-ar plăcea foarte mult și timpul mi-ar fi ok, aș citi-o cam într-o săptămână. Dar dacă nu mi se pare interesantă și o citesc pentru că trebuie, nu de placere, ar putea rămâne pe birou și câteva luni. happy

| AndreeaZavaski19 a răspuns:

Asta depinde de cat de repede poti citi si de cat de captivanta e cartea. Aproximativ o saptamana.