Apache
| Apache a întrebat:

O serie de carti de fantezie bune?

de genul celor scrise de J. R. R. Tolkien, Michael Scott jk rowling sau george r.r martin?

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

"Uglies" al lui Scott Westerfield.E absurd, e distopic.Culmea e ca ne apropiem de un stadiu asemanator cu o perioada speciala din "Uglies".

"Oscar Pill" iar se inscrie la ceva cum nu se poate mai demn de citit, desi unii spun ca ar trebui sa se adreseze mai mult copiilor.Dar Eli Anderson, autorul, nu e Milne, cartile, sunt 5 si chair complicate, cu schepsis pe alocuri.

Ar mai fi Skullduggery Pleasant ori Artemis Fowl, dar mi s-au parut prea puterile.

LE : Dace te coafeaza,am gasit recent un zvon,conform caruia, pe la sfarsitul lui 2014 - inceputul lui 2015, ar trebui sa avem pe rafturi a sasea carte din ASOAIF.Pregateste-ti de pa acum cortul,ca faci coada la lansare, cum se faceau acum cativa ani cand se lansa cate-un HP!

| Apache explică (pentru Dumnezău):

Tot am amanat sa citest a song of ice and fire ba pentru ca erau cartile scumpe, ba pentru ca nu erau pe stoc...ba pentru ca aparuse serialul *genial si el *
Pana la urma cred ca o sa cumpar toata seria..prea le lauda toata lumea.

| Dumnezău a răspuns (pentru Apache):

Scribd,muthafucka,do you speak it? Eu, din cate stiu,"Iuresul Sabiilor" doar el are aproape 1400 de pagini si costa 140 de lei, dar n-are cum sa fie versiunea in trei volume de la Nautilus, pentru ca si coperta difera.Eu le-am citit pe toate in versiune electronica,a sasea, cand apare, o voi cumpara, fiind asezat la coada cu o zi sau doua inainte, ca iOile Apple.

| Apache explică (pentru Dumnezău):

Nu are nici un farmec sa citesti o carte in fata la pc...cel putin pentru mine
Daca tot am curte cu gradina baremi sa profit si sa citesc cartile acolo.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Chiar esti de 10 ani sa citesti carti? Nu te plictisesti? Eu nici baltagul nu l-am putut citi, m-am uitat numai la film, nu fantezii :P Eu zic sa te uiti la filme bazate pe povesti SF gen asta http://www.imdb.com/title/tt0091499/ unde camioanel si nu numai se trezesc la viata si incep sa terorizeze si omoare oameni care incearca sa gaseasca un plan sa le "dezactiveze" sau asta http://www.imdb.com/title/tt0092240/ unde un baiat care parca ii impuscat invie si devine soferul unei masini misterioase care intrece orice masina si traieste si o poveste de dragoste in liceu, super filmele ambele. Daca mai cauti filme facute dupa nuvelele SF a lui Stephen King o sa mai gasesti filme super de genu asta :P

| Apache explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Asta e o mentalitate tampita omule...nu trebuie sa ai 10 ani ca sa citesti carti, trebuie sa iti gasesti o carte care sa iti placa.
Crezi ca eu am terminat baltagul? ..in general toate cartile care ti se indeasa pe gat la scoala sunt plictisitoare si invechite.
Cand incepi sa gasesti carti moderne, carti care sa te tina cu sufletul la gura..atunci nu o sa te plictisesti
Dar pentru asta trebuie sa citesti ce iti place..nu lecturi plictisitoare impuse de altii

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Apache):

Cu cititul avansez prea incet, fata de scenele din fillm, n-am rabdare sa ma citesc juma de carte sa ajung la partea interesanta da parca as vrea sa stiu si ce se intampla in aia juma de carte, de aia nu citesc carti. Ultima "carte" care am citit-o o fost dictionaru de engleza-romana cand am vrut sa avansez mai mult cu engleza prin cls 8 Cam asa.De atunci am pus manape carti da numa sa le mut happy n-am mai citit

| darko13 a răspuns:

Cronicile din Narnia-C.S Lewis