| anonim_4396 a întrebat:

TPU pentru fanii lui Tolkien si George RR Martin care dintre ei este cel mai bun in a crea lumi?

Răspuns Câştigător
| thecakeisalie a răspuns:

Tolkien a fost tata fantasy-ului dar, dupa parerea mea, Martin l-a intrecut cu tot cu Silmarillon-ul lui Tolkein.

Si mai atragator in opera lui Martin este ca prezinta lumea asa cum este, depravata si plina de coruptie. Nu este o lupta speciala intre bine si rau, intre baietii frumosi in alb si monstrii urati in negru.
In plus, complexitatea lumii si intrigile din 'Cantec de gheata si foc' sunt dovada ca Martin este un scriitor exceptional.

| Nymeria a răspuns (pentru thecakeisalie):

Eu n-am citit, Cantec de gheata si foc, si n-am de unde sti totusi mi-ar placea sa cunosc cate ceva din aceasta serie. Am citit insa Silmarillion, Stapanul Ineleor, Povestii Neterminate si Copiii lui Hurin si totul e foarte complex, genealogiile, hartile, limba, totul are o istorie.

| thecakeisalie a răspuns (pentru Nymeria):

Da, dar la Martin totul este inclus in serie. Adica nu are anexe ci totul e asa bine realizat incat te da pe spate. Ce este mai presus de toate, este interactiunile dintre personaje si conturarea lor.
Plus ca stilul de scriere din puncte de vedere este foarte interesant si palpitant. Merita citit!

| Nymeria a răspuns (pentru thecakeisalie):

Cartile din seria, Cantec de gheata si foc' n-au anexe?

| thecakeisalie a răspuns (pentru Nymeria):

Doar hartile care sunt la inceputul fiecari carti si arborele genealogic al fiecarei case la sfarsit. Cam atat.

| bunjy a răspuns (pentru Nymeria):

Imi poti da FAcebooku-l tau sau messengerul sa te intreb ceva?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cartile nu le-am citit, dar am vazut filmele facute dupa ele...

Tolkien e un geniu pentru povestea creata in lord of the rings...o lume complexa si fantastica cum putini ar putea crea
Dar George rr martin.din ce am vazut in game of thrones, a reusit sa prezinte lumea intr-o lumina mai sumbra, si mai aproape de adevar!
In game of thrones pe langa povestea remarcabila...se pune accentul pe decaderea omului, pe gandirea influentata de coruptie si minciuna ....si pe psihologie omului care are putere
Din partea mea...game of thrones bate lord of the rings...mai ales pentru ca mi se pare o actiune mai complexa in ceea ce priveste mentalitatea personajelor!

Dar din nou, ma refer strict la ecranizari.....pe care toata lumea spune ca sunt in conformitate cu cartile!
Nu am citit cartile ca sa ma pronunt 100 %...dar in ceea ce priveste ecranizarile, asta e parerea mea