| Dennv a întrebat:

Poate cineva stie o carte foarte usor de citit in franceza adica foarte usor de inteles, imi trebuie pentru a invata limba franceza, a mers cu engleza asa ca trebuie sa functioneze si cu franceza happy
Multumesc

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Http://www.childrensbooksforever.com/childrenpages/French.html
eu spun sa inveti cu carti pentru copii, eu am invatat astfel mai multe limbii, bafta

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte cu care poti incepe, nici prea grea, nici prea usoara:
Alphonse Daudet - Tartarin de Tarascon (ca sa o poti citi, evident, ar trebui sa cunosti 'si conditionalul', 'subjonctivul' si timpurile, ti-am recomandat-o pentru limbaj, sper ca esti constient ca nu poti citi o carte fara sa stii gramatica de baza)

| BlueDark a răspuns:

Salut! Eu am invatat franceza de baza cam in 2 ani, fara sa tocesc la carte ca nebunul.Niciodata nu vei reusi sa o vorbesti ca un francez autenitc.Ei pronunta litera "r" foarte frumos, mie nu imi iese.Totusi,gramatica mi se pare mai usoara decat la engleza. Sincer.Bine,poate si pentru ca am invatat de la sotia mea...Adica aveam tot timpul "profa"langa mine happy

La franceza nu te ajuta literatura.Se bazeaza pe expresii, care luate cuvant cu cuvant nu au nicio noima. Daca vrei sa inveti franceza fa niste cursuri cu un profesor bun, care sa stie cum si in ce ordine sa abordeze lectiile.Sunt multe, stiu.Invata vocabularul de baza (obiecte de uz frecvent,membrii familiei, culori etc.) Invata conjugarile verbelor la prezent (ai grija la alea neregulate). Invata si tu un passé composé si continua cu un futur proche. Dupa ce le stapanesti bine, invata imperfectul si apoi viitorul simplu.Cel mai greu este acel timp numit subjonctif (care nu are echivalent in romana). Viitorul simplu este optional, te poti descurca foarte bine si doar cu viitorul apropiat (futur proche).Il poti invata daca vrei sa te dai smecher, ca nu e greu laughing

Cam asta e tot.In franceza ai mult de lucru cu expresiile, dupa cum ti-am zis. Daca le traduci mot-a-mot iti ies niste prostii pe care nici tu n-o sa le intelegi.

Bafta la invatat!

| Crina141 a răspuns:

Cum ai invatat engleza foarte usor? Eu nu o stiu si in curand merg in America si nu reusesc sa o invat foarte bine..ma poti ajuta, te rog?

| Dennv explică (pentru Crina141):

Pai din Carti in cea mai mare parte dar si aici am inceput cu carti usoare dupa mai complicate dar n-a fost pentru a invata limba engleza ci pentru curiozitatea din carte, dar inaintea cartilor au fost jocurile + muzica + dupa internet gen: Facebook, wikipedia, mai ales wikipedia in limba engleza gasesti foarte multa fata de romana.