| Thecurious a întrebat:

Prevad ca, in viitorul nu chiar indepartat, cartile in format electronic vor inlocui cartile tiparite, in sensul in care oamenii nu vor mai citi carti fizice.
Impartasiti aceeasi parere?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar deja cam adeverește ceea ce afirmi, apropo intre pastila rosie care te arunca in realitate vs pastila albastra a fericiri pe viata ce alegi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are de ce sa se intample asta. Majoritatea studentilor tiparesc cursurile pe care le primesc in format electronic, e mai comod sa le citesti asa si nu iti obsesc ochii.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu cred ca are de ce sa se intample asta!" - cu semnul exclamarii la sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca s-ar ajunge la extrema asta daca alegerea ar depinde doar de preferintele cititorilor. Oamenii se plictisesc in general usor, vor diversitate, asa ca imi vine greu sa cred ca si pentru lectura ar sta cu ochii tot intr-un ecran. Cred ca si escape room-urile tot pe asta au mizat. Experienta unei carti fizice este net superioara celei ebook, nu cred ca oamenii ar renunta la asa ceva. Alternarea intre cele doua exista, e mult mai comod sa ai "biblioteca" cu tine cand ai "timp mort " pana ajungi la destinatie, dar majoritatea prefera sa citeasca in locuri confortabile si linistite.
Mai sunt de luat in calcul si problemele oftalmologice care ar surveni din pricina utilizarii excesive a unui ecran atata timp, cati ar alege durerile de ochi, si imposibilitatea de a-si citi cartea favorita din cauza lor, in detrimentul unei carti printate care este mult mai prietenoasa cu ochii?

In urma cu 2 ani statisticile aratau o scadere a vanzarilor pentru cartile ebook si o crestere pentru cele printate, iar cartile deja folosite se bucura de aceeasi popularitate cu cele noi.

| qwertpro a răspuns:

Salut,sincer da, si am intr-adevar motive sa cred asta.Cartile fizice sunt scumpe, iar cel mai strigator la cer e ca o sticla de la magazin ce contine o bautura alcoolica e mult mai ieftina de cat o carte in secolul 21. E si normal ca nimeni nu vrea sa dea atatia bani pe o carte si e mult mai accesibil sa le citesti online.