| anonim_4396 a întrebat:

Romane usoare de preferinta romanesti? nu am citit pana acuma un roman si as vrea sa incep cu ceva usor. Aveti vreo sugestie?

4 răspunsuri:
| Escov_Nicoleta_1997 a răspuns:

"Ion" de Liviu Rebreanu sau "Moara cu Noroc", ai putea sa incerci si "Coliba unchiului Tom" (nu e romanesc, da e un roman foarte interesant)

| Iuly_Iuly_1995 a răspuns:

Iti recomand Amintiri Din Copilarie de Ion Creanga :3 este un roman bun :3

| StefanR0 a răspuns:

Baltagul,Morometii,Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi, Maitreyi ar mai fi ceva, Cel mai iubit dintre pamanteni dar te previn ca e cam plictisitoare cartea daca esti cel caruia ii place actiunea...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Elevul Dima dintr-a şaptea, Mihail Drumeș
Invitație la vals, Mihail Drumeș
Scrisoare de dragoste, Mihail Drumeș
Pânza de păianjen, Cella Serghi
Maitreyi, Mircea Eliade
Noaptea de Sânziene, Mircea Eliade
Nuntă în cer, Mircea Eliade
Suflete tari (dramaturgie), Camil Petrescu
Lorelei, Ionel Teodoreanu
Moara cu noroc (nuvelă), Ioan Slavici