| alexandraaai a întrebat:

Să zicem că am terminat de scris o carte și sunt gata să o pun pe wattpad. Cum aș putea să atrag mai mulți cititori?
https://www.wattpad.com/story/56877794-aripi-noi

4 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

E bunicel primul capitol. Se vede ca nu esti la primele incercari. Insa cititorii de pe wattpad nu te ajuta cu absolut nimic. Din contra, publicarea acolo da senzatia de antrenament al scrierii sau de esec. Trimite la edituri 20-30 pagini din lucrare si vezi ce raspunsuri primesti. Probabil ca nu unele favorabile, dar continua sa citesti, continua sa scrii, incepe proiecte noi si poate vei reusi sa publici ceva in urmatorii ani.

| alexandraaai explică (pentru Porcusorul):

Mulțumesc mult de sfaturi, de fapt am încercat deja pe la niște edituri.Am decis să o trimit unui concurs de profil, să vad ce va ieși, oricum îmi dau seama că mai am mult de muncit, am 13 ani deci am destul timp. Am mai scris cărți în trecut, am încercat să public dar momentan nu am decât niște răspunsuri destul de vagi, din cate am observat singurele edituri care au acceptat au cerut bani. Mulțumesc de sfaturi.

| Porcusorul a răspuns (pentru alexandraaai):

Sansele ca primele carti sa fie publicate gratis sunt foarte mici. Trebuie sa scoti ceva genial pentru a avea la publicare costuri minime sau apropiate de zero. Niciun redactor sau editor nu o sa-si puna locul de munca la bataie pentru un autor necunoscut. Ei pornesc de la premisa ca lucrarea va fi un esec comercial si incearca sa-si acopere in mare parte sau chiar complet costurile cu corectura, designul, DTP-ul, tiparirea si lansarea.

Cel putin din ce am citit la primul capitol, pot sa spun ca esti croita din stofa care trebuie. Mai ai de lucrat, evident, dar daca intr-adevar ai doar 13 ani este imbucurator. Mai ai timp sa visezi, sa experimentezi, sa te cizelezi si sa te dezvolti ca autoare de calitate superioara. Esti pe drumul cel bun, sper sa nu intervina nimic neprevazut care sa-ti curme interesul pentru aceasta directie aleasa. Cine stie, poate peste cativa ani voi citi o carte scrisa de tine, fara sa stiu ca am discutat in trecut cu autoarea.

| alexandraaai explică:

Mulțumesc foarte mult pentru sfaturi. De lăsat nu mă voi lăsa, o fac din pasiune. Încerc să o înbunătățesc căci cartea este terminată chiar dacă pe wattpad e abia la început. Momentan o corectez deoarece au intervenit mici greșeli de scriere.