| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Am 2 intrebari pentru voi

Cum se scrie corect
Eu ca si orice om traiesc sau eu ca orice om traiesc?

Si 2
Cand se scrie cu doua bari oblice intr-o propozitie?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Eu, ca orice om, trăiesc.
2. Cum adică, cu "două bare oblice"?
Se pune câte o bară, când împarți în propoziții pentru a afla subordonatele. Deci, câte predicate identifici, atâtea propoziții vor fi.
Ex: Eu, ca orice om, trăiesc (1)/ să-mi împlinesc visul./(2)
(1) PP
(2) Propoziție de scop (finală)

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

"Propoziție de scop (finală)" - sa inteleg ca viata are totusi un scop?

| floresdemayo a răspuns (pentru sabin89):

Presupun că fiecare om are un scop. happy

| Sn4k3 a răspuns:

La prima s-a raspuns, iar la a doua bare, nu bari (si nu stiu la ce ai vrut sa te referi).

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu, ca orice om, traiesc.
"Ca orice om" e o constructie incidenta (apozitie), prin urmare acel "si" nu isi are locul acolo.
Bari oblice? la ce te referi? La liniile de pauza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uitați aici aceste versuri sunt scrise cu doua bari oblice:

Să cânte pe strada mea,//Să cânte pe strada ta,
Sa cante trompetele,// să-mi acopere liniștea

Eu la asta mă refeream

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Bara oblică simplă /
Separă VERSURILE unei strofe, atunci când o transcrii pe orizontală.
În unele situații, poate înlocui conjuncția "sau".

Bara oblică dublă //
- separă STROFELE unei poezii, la scrierea ei pe orizontală.

În exemplu tău, era nevoie doar de o singură bară oblică, nicidecum de două! Fiindcă e aceeași strofă, dintr-o poezie.

| Tudor_Nicolae_1958 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati aflat? Eu nu! Ma intereseaza daca intre bara oblica dintre un vers si altul se lasa spatiu liber. Wikipedia zice ca nu. Inseamna ca versurile se leaga prin bara/bare oblice? Unii lipesc bara de versul care o preceda, altii o lipesc de versul care urmeaza, altii lasa blanc inainte si dupa bara oblica. Nu stiu cum este corect in poezie, ca in celelalte exemple e clar: nu se lasa spatiu liber!

| TheSpell a răspuns:

Când delimitezi un vers de altul, dacă te referi la poezii.
Dar de obicei la asta se folosesc, să delimitezi.