| Erin28 a întrebat:

Salut!
Care este autorul vostru preferat și de ce? Dar cartea voastră preferată? Sinceră să fiu, eu nu am cărți care sa ma fi marcat.

25 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Jo Nesbo, serie Harry Hole e grozava pentru orice fan al romanelor politiste in stil nordic.

| Erin28 explică (pentru Wr3nch):

Chiar îmi place acest gen. Abia aștept să treabă bacul și să am timp de toate.
Mulțumesc!

| NLS a răspuns:

Buna!
Imi plac mai multi, e greu sa fac diferenta.
Ca titluri, "Vraciul", "Crima si pedeapsa" si "Castelul din Ronquerolles", sunt 3 dintre cartile pe care le-as reciti chiar acum (insa nu le am in format fizic, si pe tableta nu ma atrage la fel de mult).

Imi plac dramele si romanele de inspiratie istorica in special, astfel ca Thomas Hardy are un loc special in sufletul meu.

| Erin28 explică (pentru NLS):

Preferatul meu, dintre cei pe care i-ai prezentat, este Thomas Hardy, iar cărțile mele preferate scrise de el sunt "Departe de lumea dezlănțuită" și "Tess of the d'Urbervilles". Mi-a plăcut și Dostoievski, dar mi s-a părut că are lucrări mai complexe, in sensul că sunt mai dificile de parcurs. Dar toate sunt foarte bune. Nu am citit Vraciul, dar mi-ar placea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu am un autor preferat. Cel mai mult mi-a placut Portalul Albuquerque-Peter Clines.

| Erin28 explică (pentru Aasdfghj):

Suna interesant. O sa caut recenzii.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Erin28):

Ai cumva cont bookstagram?

| Erin28 explică (pentru Aasdfghj):

Nu. Mă gândeam să îmi fac, dar după bac, pentru că acum nu prea am timp

| Brizbriz a răspuns:

Sven Hassel
pentru ca ma face sa cred ca oricat ar fi de rahat lumea asta, TOTUSI exista si parti care merita

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Brizbriz):

Cum de te face sa crezi fix asta?

| Brizbriz a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Hmmm... sa razi cu lacrimi cand descrie o scena amuzanta, in timp ce iti serveste GRUPA MARE tot rahatul uman posibil (lagare de concentrare, moarte, moarte, MOARTE, sadisti, ucigash, samd)

nu o sa uit niciodata, "ajungem pe front unde eram alocati, ne culcam fara sa punem santinele, presupunand ca cei care erau deja acolo se ocupa de asta, ne trezim dimineata cu rusii pe marginea transeei, facem ochi mari si ne uitam dupa arme, dupa care rusii ne intreaba SERIOS daca am dormit bine si nu ne-a deranjat latratul cainelui lor... TOTI AVEAM GURA CASCATA dupa asta, in zona aia a frontului, aveau o intelegere, noi bombardam dimineata, ei bombardau dupa amiaza..."

| mastadont a răspuns:

Sven Hassel. Am recitit cărțile lui de cel puțin 10 ori și încă mă fascinează stilul brutal și cinic în care scrie despre război.

| Erin28 explică (pentru mastadont):

Nu am citit cărți de la acest autor, însă mi-ar placea. Ce carte ți-a plăcut cel mai mult?

| mastadont a răspuns (pentru Erin28):

Toate cărțile lui sunt excelente, însă cea mai bună aș spune că e blindatele morții.

| Erin28 explică (pentru mastadont):

Suna interesat, iar mie chiar îmi place genul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eckhart Tolle

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, în special Psalmii și Proverbele.

| OmBanal33 a răspuns:

Autor: Stephen King
Carti care mi-au atras mai mult atentia:
Christine
Blaze
Cimitirul Animalelor

| Erin28 explică (pentru OmBanal33):

Am citit Cimitirul animalelor, as vrea și pe restul, dar după bac.
Mersi!

| cehos69 a răspuns:

Drumes si bajenaru

| IoanaMaria321 a răspuns:

Ame, de CathyaMP

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere!
Cartea mea preferata este, de departe, Biblia!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru

| Erin28 explică (pentru MihalacheTutunaru):

Nu am citit-o, poate pentru că nu duc la nivel exacerbat credință, însă, că lectura, mi-a mai fost recomandata, și, cine știe, poate că o să o citesc.
Mulțumesc!

| Akavalashia a răspuns:

Când greierii plâng, Charles Martin.
O carte buna de citit înainte de a începe facultatea spun eu

| Erin28 explică (pentru Akavalashia):

După bac, o să am un maraton întreg cu cărți. Mulțumesc de recomandare!