| ΣηJΦY a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc? Am 13 ani si nu am un stil preferat, citesc ce imi pica in mana.Momentant am inceput sa citesc cartile din seria Un cantec de gheata si foc, dar nu prea sunt potrivite pentru scoala si nici pentru varsta mea(cel putin asta cred).O zi buna!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Robinson Crusoe
Fiul lupului
Colt alb
Fram, ursul polar
Vraciul
La rascruce de vanturi
Si mai am eu niste carti de vanzare care ma gandesc ca ti-ar placea, daca esti interesat:
https://www.facebook.com/Târg-de-carte-723340591099959/? fref=ts
O zi frumoasa! :)

| ΣηJΦY explică (pentru Adry05):

Buna! Iti multumesc mult pentru raspuns, insa La rascruce de vanturi nu mi se pare o carte prea potrivita pentru mine, o sa o citesc mai pe la 15-16 ani, cand o sa pot sa o inteleg mai bine.

| Adry05 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Am uitat sa-ti sugerez si "La medeleni" si poate si Heidi, fetita muntilor. happy

| MadRaven a răspuns:

Ştiu că dintre toate cărţile citite în perioada 13-14 ani, "Pe aripile vântului" de M. Mitchell mi-a plăcut cel mai mult. Apoi am citit "Mizerabilii" de Hugo, care mi-a plăcut la fel de mult. Citeşte Jules Verne, e un "must read" al vârstei tale. Citeşte Agatha Christie, citeşte "Cronicile din Narnia" ale lui C.S. Lewis. Ah, da, nu uita de"Harry Potter".

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Eu am citit cu multa placere pe la 12-13 ani:
"Don Quijote de la Mancha"-Miguel de Cervantes-Saavedra
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Cismigiu&comp." si "Buna dimineata, baieti"-Grigore Bajenaru
Ciclul "Cavalerilor"-Ioan Dan
"Toate panzele sus!"-Radu Tudoran
"Comoara din insula"-R.L.Stevenson
"Moby Dick"-Herman Melville
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnathan Swift
"Calatoria subpaminteana a lui Niels Klim"-Ludwig Holberg
"Micul print"-Antoine de Saint-Exupury
"Povestea fara sfarsit"-Michael Ende
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
Spor la citit si numai bine! Pa-pa!

| Expressions a răspuns:

Recomand Winnetou, sunt 3 carti. Chiar merita!

| AIKOcaNoNYu a răspuns:

Cronicile din Narnia de C. S. Lewis
Rosu si negru de Sthendal
Mandrie si prejudecata de Jane Austen
Zece negri mititei de Agatta Cristie
Astea le-am citit cand eram de varsta ta, si de atunci mi-au deschis orizontul sprre unele carti mai puternice.
O zi frumoasa.

| ΣηJΦY explică (pentru AIKOcaNoNYu):

Intrebarea mea este:le-ai si inteles la 13 ani? Par niste carti mai grele.

| AIKOcaNoNYu a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Da. Le-am inteles. Nu sunt asa grele, crede-ma. Si daca ai spus ca iti place sa citesti tot ce iti cade in mana, atunci ai toate sansele sa le intelegi. Pentru ca e imposibil ca un om citit, sa nu le inteleaga. :*