| Rockstyle a întrebat:

M-ar interesa si pe mine daca exista o schema pentru eseurile de la romana de la subiectul 3... ceva sa le invat mai logic...un model de eseu si sa il modific un functie de opera? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| anabelisa a răspuns:

Buna! Uite ca demult timp nu am intrat pe aici, dar sper ca răspunsul meu sa-ti fie de folos.Dat fiind faptul ca sunt la un profil de filologie, automat noua ni se adauga cateva opere in plus si am de asimilat multa informație, pe care incerc sa o structurez cat mai bine cu putinta.Eu am parte de o profesoara foarte bine pregătită, cred ca printre cei mai buni.Pregatirea noastra a inceput inca din clasa a 10-a, asa ca nu am nevoie de meditații.In acest moment, pot sa spun ca stăpânesc toate operele, in afara de doua, pe care urmeaza sa le facem.Pentru poezie, am reținut din fiecare versuri si mi-am însușit cateva noțiuni teoretice pentru a le putea aplica pe text.Este necesar sa stii ce presupune un anumit curent literar, trăsături...(Simbolism, Modernism si toate celelalte.O greseala majora, pe care sper sa nu o faci este sa inveti comentarii, fara a intelege conținutul lor.Depinde si de tine, felul cum percepi literatura, daca pătrunzi in profunzimea cuvântului, dincolo de sensul denotativ al acestuia.Mie mi-e mai usor, pentru ca imi place foarte mult.Deci,ca sa te lămuresc cum fac eu.Propria opinie despre ce inseamna poezia pentru mine,încadrarea intr-un curent literar,particularități ale acestuia exemplificate prin versuri,autor,anul apariției, volum, tema si viziunea despre lume reflectata in poem, titlul:ambele sensuri(denotativ si conotativ), organizarea poeziei(exbig grinin punct de vedere organizatoric, poemul cumulează 6 strofe), elemente de versificație, bineînțeles ca tu vei detalia aici mai multe, dupa care treci la interpretarea propriu-zisa(Secvența 1 ilustrează...si tot asa).Sa nu omiți explicarea figurilor de stil,metafore, epitete, care constituie baza expresivității textului:limbajul artistic, tip de lirism:obiectiv sau subiectiv; iar in final, poti sa-ti expui propria opinie despre felul cum percepi mesajul liric. Sper sa nu fi facut greșeli de scriere, din neatenție.Partea genului epic, o sa ti-o explic si pe aceea daca doresti.