| Carolina1972 a întrebat:

Cum invat logic eseurile la romana pentru bac?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Cauta schema din eseul de art si invata-le asa, adica pe subpuncte daca pot sa zic asa: aparitie, tipul operei, titlul, incipitul, etc

| Carolina1972 explică (pentru DuckDodgers0):

Eu tocmai am o carte cu eseuri variante scurte de la editura Art. E buna cartea ce parere ai?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Carolina1972):

Nu stiu ce contine dar probabil e buna, eu am Eseul de la Art, din care oricum imi structurez eu comentariile ca sunt prea mari...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Le înțelegi și îți faci scheme de idei

| Drimmero a răspuns:

Daca ai inteles ceea ce ai citit inseamna invatat logic, invatatul mecanic e ala in care tocesti ca prostul si apoi uiti imediat. Citesti, iei o pauza si vezi daca ai inteles ceea ce ai citit, apoi citesti altceva, iei o pauza si tot asa. Cel putin la mine a functionat mereu metoda asta

| Delilahhh a răspuns:

Important e, zic eu, să fi înțeles care e structura lor. Dacă ai avut bucuria lecturii, apoi, nu trebuie să înveți nimic pe de rost ci doar să știi să-ți alegi cuvintele și să pe pui frumos pe hârtie. Eventual poți memora niște citate, dar din nou, bucurându-te de mesajul lor, de ceea ce vor să transmită.
Nu știu ce fel de elevă ești, dar dacă ai tendința de a te stresa, învățatul mecanic nu îți va promite o notă bună așa că bazează-te, mai bine, pe structură și pe darul de a scrie, dar pe care sunt sigură că fiecare dintr noi îl are doar că încă nu a descoperit. Despre ceva ce cunoști ai mereu ceva de spus/ scris. Trebuie doar să îți dai interesul happy. Succes!

| Delilahhh a răspuns:

Și ca să mă leg și de cuvântul "logic": Logica în limba și literatura română constă în a-ți fi citit cărțile/ poeziile, a le fi înțeles esența și a le fi prins firul. Dacă le-ai citit, ai "logica", dacă nu nu. De fapt nici nu știu dacă s-ar putea numi logică toate astea, dar hai să le împachetăm sub noțiunea asta.