| Mara6392 a întrebat:

Cum pot să învăț mai ușor eseurile de la română (cele de la subiectul 3)?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind pasaj cu pasaj pana retii esenta lui.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa iti faci fise rezumat pentru fiecare si sa le citesti zilnic, nu sa tocesti.

Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Structurat, în părți, pe fragmente.

| Miruna333 a răspuns:

Eu le inregistram pe telefon dictandu-le tare si raspicat, le puneam la boxa la volum mare in timp ce citeam ce era in eseu, apoi, usor usor le memoram si le spuneam ca pe poezie. Eu asa am putut invata.

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Colorandu-le, evidențiindu-le, facandu-le sa arate mai atractiv

sau

Citind cu voce tare de n ori

sau

inreginstrandu-te citind textele si ascultandu-le de oricate ori este nevoie

sau

Te uiti la filme (desi de multe ori, filmele textelor nu sunt precum partile; lipsesc anumite scene).

| Tina1624 a răspuns:

Eu le-am restructurat pe înțelesul meu, le-am scris de mana și făcând asta, cu repetare, am reușit sa le țin minte. Încearcă sa ții minte ce e mai important la fiecare, precum curentul literar, apariție, titlul, tema, secvențele reprezentative, și acțiunea, și nu în ultimul rând statututurile la caracterizare, știind asta, relația dintre personaje o poți dezvolta mai ușor, succes!