| qwqwwwq a întrebat:

Îmi puteți da si mie o lista cu cărți de citit pentru clasa a 6a va rog ( sa nu fie foarte lungi si pe cât posibil cu autori străini, dar si romani ) multumesc!:* FUNDITA!

6 răspunsuri:
| JustMe4ever a răspuns:

Marin Preda - Morometii (doar volumul 1)
Nuvele de Ioan Slavici (nu sunt mari):
Popa Tanda (se studiaza in clasa a 7-a, daca nu ma insel)
Gura satului
Eventual si Moara cu noroc
Vasile Voiculescu - Caprioara din vis sau Lostrita (e poibil sa nu le intelegi prea bine dar nu strica sa le citesti)

Daca vrei autori straini citeste Harry Potter de J.K. Rowling. Cartile sunt dragute si se potrivesc cu varsta ta. Nu te va ajuta la scoala, dar o sa iti placa.

| VladutAnghel a răspuns:

Eu sunt tot clasa a 6-a si mi-a placut foarte mult carte elevul dima dintr-a saptea este de dragoste si de aventura

| Iuliapaula12 a răspuns:

Carti clasa a 6-a

AVENTURILE LUI HUCKLEBERRY FINN de Mark Twain
AVENTURILE LUI TOM SAWYER de Mark Twain
AMINTIRI DIN COPILARIE de Ion Creanga
COLT-ALB de Jack London
MINUNATA CALATORIE A LUI NILS HOLGERSSON de Jack London
OLIVER TWIST de Charles Dickens
PRINT SI CERSETOR de Mark Twain
BASMELE ROMANILOR de Petre Ispirescu
NUVELE de Ioan Slavici
SINGUR PE LUME de Hector Malot
HEIDI, FETITA MUNTILOR de Johana Spyri

Eu am citit unele dintre aceste carti si te sfatuiesc sa le citesti. Unele sunt de Aventura. happy

Autori
Mark Twain
Ion Creanga
Jack London
Charles Dickens
Petre Ispirescu
Ioan Slavici
Hector Malot
Johana Spyri