| Gabi3021 a întrebat:

Stiti vreo carte cu titlul "Paine si sare"? Am gasit prin biblioteca o carte foarte groasa (de vreo 6-700 de pagini, veche de vreo 30 de ani (era mama la scoala pe atunci) si lipsesc multe pagini, s.a. Nu este mentionat insa autorul. Stiti cumva despre cine este vorba?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este cumva un roman in versuri?
Daca este asa atunci a fost scris de poetul Ion Gheorghe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie, titlul nu imi este cunoscut. Oare nu este doar un titlu de volum? Cartea nu are mai multe povestiri? Ai gasit la sfirsit un cuprins? Spune tot ce ai pe acolo.

| Gabi3021 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e un volum, si nu are mai multe povestiri, ci capitole cred. Dupa cum am spus e foarte rupta si nu mai are cuprinsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca @Ioandelasal are dreptate. Iata aici:
"Primele cărţi ale lui Ion Gheorghe - Pâine şi sare, 1957, Căile pământului, 1960 şi Vara rândunelelor, 1963 - nu anunţă prin nimic modul său de a scrie de mai târziu. Sunt simpliste şi convenţionale (iar romanul în versuri Pâine şi sare, conceput ca material propagandistic pentru "agitatorii" de la sate, este şi hilar)."
Linkul de unde am luat citatul: http://www.romlit.ro/ion_gheorghe

| Gabi3021 explică (pentru anonim_4396):

Nu. Nu este nimic in versuri in cartea asta. Este o proza lunga... de vreo 700 de pag.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabi3021):

Atunci, nu stiu, imi pare rau.