| elena a întrebat:

Din ce an este cea mai veche carte din biblioteca ta, titlul si autorul? As fi incantata daca ai scrie in cateva cuvinte si continutul acesteia.

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Am o carticica Le Triple Mariage este o piesa de teatru, o comedie si este tiparita in 1716, poset al doilea dictionar Francez-Roman tiparit in Romania la anul 1903, apoi un dictionar Francez-German tiparit cu litere gotice la 1907 Si Biblia editia din 1939 tradusa de Vasile Radu si Gala Galaction dupa textele originale ebraice si grecesti.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Frumoasa intrebare.Imi unge sufletul. Fara sa fie cea mai veche carte, mentionez o Biblie luterana cu caractere gotice din 1868.De asemenea, colectia revistei Convorbiri literare 1875 care contine debutul lui Ion Creanga si al lui Ioan Slavici. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cea mai veche carte a mea este "Victor Lescar" by Miss Grant (in two volumes) aparuta la Leipzig, Editura Bernhard Tauchnitz, anul aparitie 1875.
Insa dragi mi-s toate si am ceva... In plus cand mi se face dor de mai multe carti sau (mai vechi - din fondul documentar sau mai nou aparute) ma duc prin sectiile bibliotecii happy
Mi-a placut intrebarea asta.

cami
| cami a răspuns:

Cu intrebarea asta, ne cam faci sa rosim.blushing
De fapt, nu cred ca se mai citeste atat de intens precum in vremurile trecute. dar cea mai veche carte a mea, "dateaza" din 2008, se numeste Papillon, scrisa de Henri Charriere, este vorba despre insusi autorul, care este condamnat pe nedrept de crima.
Acesta este judecat, pierzand procesul este condamnat la munca silnica pe viata...Este un ambitios desavarsit, si nu se "multumeste" cu atat si isi pune la cale evadarea. dupa multe, incercari, reuseste sa evadeze, ajungand in Insule, la niste bastinasi.Aici o intalneste pe Dali si pe sora sa, devenind mai tarziu sotul celor 2, acestea dand nastere la cate un copil, fiecare.
Ambitia il impinge la razbunare, jurand sa se razbune pe ce l-au inchis pe nedrept. Le paraseste pe sotiile sale, insa soarta face ca el sa fie prins, si condamnat in lagar.
E interesant, merita citit happy

| Parintele a răspuns:

un dictionar Francez-German tiparit cu litere gotice din anul 1907

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Am "Oceanografie" de Mircea Eliade, din 1934, e un volum superb de eseuri, "L`ame de la femme", de Gina Lombroso - din 1926 - reiese!, si un volum din 1941 - Leipzig, cu picturile cele mai importante - alb negru, din creatia lui Michelangelo! Mi-a placut foarte mult intrebarea ta, mi-a trezit niste amintiri, nostalgii..., o intrebare intr-adevar aparte...

| Ben. a răspuns:

Le mystere d'edwyn drood.charles dickens, 1903.

| cristi a răspuns:

Cea mai veche din biblioteca mea este Biblia, de peste 2000 de ani si este inspirata de Duhul Sfant.

| alma a răspuns:

La cerilla sueca y otros cuentos(spaniola), este scrisa de Anton Chejov (1884). se trata de iteva crime ce au in comun o cutie de chibrituri. Spor la lectura

| just|breathe a răspuns:

Cred ca cea mai veche carte din biblioteca mea este:''Parabolele Domnului Hristos"editura " CUVANTUL EVANGHELIEI"scrisa in Anglia in 1900, tradusa si tiparita in Romania in 1923.tongue