| troleibuz a întrebat:

Sunt dezamagit de anul acesta din punct de vedere al lecturilor. Nu prea am nimerit cartile pe gustul meu. Voi cum alegeti cartile pe care le cititi?

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Le aleg in functie de ce imi lipseste.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Dorința mea de anul nou este sa-mi aleg cărțile după ce am citit câteva pagini.
A, stai, nu s-o terminat anul? Nu e anul nou încă? Nașpa.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Aleg cartile dupa genul care imi place cel mai mult iar de fiecare data citesc descrierea de pe spatele cartii. Nu cumpar niciodata carti doar pentru ca le vad in mediul online la anumite persoane, nici pentru ca sunt noutati. Daca alegi ce iti place tie, nu ai cum sa dai gres.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mă uit pe lista "100 de carti pe care sa le citesti pana la 35 de ani".

Daca citesti de-acolo ceva n-ai cum sa fii dezamagit.

https://bogdanliviu.ro/......uteanu-ro/

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

big grin Le știu, dar nu toate, spre dezamăgirea mea intelectuală. laughing Am citit unele, happy iar unele le-am văzut sub formă de material video.winking Bun răspuns, folositor și inteligent big grin Bravo! happy

| Lukasssz a răspuns:

Eu citesc doar intrebarile stupide de pe TPU.

| dinaprilie a răspuns:

Ce gen de literatura. SF? Alege Isac Ismov!

| Paul754880338 a răspuns:

Eu personal ma gandesc inainte de a cheltui pe un lucru, fie bani, timp sau energie, daca aceasta cheltuiala imi va usura viata sau mi-o va complica. La fel cu cartile, muzica, vacantele. Adica as incepe cu autorii si compozitorii clasici, as vizita Romania inainte de a merge in Bulgaria. Dar, hai ca m-am indepartat putin de subiect. Incearca Constantin Dumitru Dulcan, oricare dintre cartile sale, Jack London si Jordan Peterson.

| EcceHomo a răspuns:

În funcție de culoarea copertei. Anul acesta le prefer pe cele de culoarea piersicii.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Îți recomand cartea psihologică "Puterea Prezentului" de Eckhart Tolle. big grin O poți asculta și în varianta Audio-bookwinking Restul, nu prea mi-au atras atenția și nici nu m-au marcat, cu excepția bibliei. big grin Sper că ți-a fost util sfatul meu și dacă a fost, aștept și eu o fundă din partea ta : )) Mulțumesc! big grin

| IgnatVictor a răspuns:

Bună.
Eu citesc mica descriere de pe spate. Dacă subiectul cărții pare interesant, atunci știu că este o carte potrivită. Nu am cumpărat niciodată o carte doar pentru că coperta arăta frumos. Întotdeauna m-am asigurat că îmi plac acțiunea, personajele etc. Dar am și o mică excepție. Când găsesc cărți scrise de Stephen King, le cumpăr fie că îmi plac, fie că nu. Pur și simplu, am o obsesie pentru cărțile scrise de el. Până acum nu am găsit nici un roman publicat de el care să nu îmi placă - spun roman pentru că am citit nuvele scrise de King care nu m-au încântat așa de mult.

| Jany123Jane a răspuns:

Eu citesc "Homo Deus" acum.
Poti cauta pe msbook. Le poti citi pdf si sunt foarte multe carti pe site ul ala.

| Diana1306 a răspuns:

Buna! Atunci cand aleg o carte tin cont de recomandarile prietenilor mei dar si de a familiei. De cele mai multe ori cartea recomandata a fost pe gustul meu. Iti las un site cu mai multe carti de diferite genuri: https://www.gardianul.ro/cadouri/cele-mai-bune-carti/