| danyela18 a întrebat:

URGENT! Am nevoie de un nume de opera literara ( roman, nuvela, orice...) in care sa fie vorba despre o relatie in care nu s-a pus accent pe frumusetea exterioara, ci pe cea interioara, iar cei 2 au avut o viata de familie fericita... Poate ca stiu, dar nu imi vine in minte acum nimic. sad Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! iti recomand romanul "Jane Eyre" al lui Charlotte Bronte. Jane este o fata simpla si cu un fizic obisnuit (aproape uratica), dar se remarca prin inteligenta, bunatate si profunzime sufleteasca, altruism si loialitate. Chiar daca trece prin multe incercari, la final se va casatori cu barbatul iubit, domnul rochester, si vor trai impreuna fericiti. De asemenea, o relatie intre doi oameni nu caracterizati de frumusete exterioara, ci de frumustee interioara, terminata cu o casatorie fericita, este descrisa si in alt roman al lui Charlotte Bronte, "Profesorul", care, fiind romanul de debut al scriitoarei, nu este la fel de spectaculos ca "Jane Eyre", dar e totuis o carte buna, pe care o recoamdn. Lectura placuta!

2 răspunsuri:
| factorulics a răspuns:

Frumoasa si bestiawinking

| vreauvacanta a răspuns:

Incearca Mara