| sweetkiss4u4ever a întrebat:

Intr-o opera literara cine poate totusi sa influenteze optiunile autorului? chiar nu-mi vine nimic in minte...

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Optiunile unui autor pot fi influentate,cred, de mai multe calitati ale sale, dar si situatii exterioare.Ma gandesc ca ele ar putea fi urmatoarele:1.Inzestrarea intelectuala nativa, aici putand fi aduse in discutie:a)inteligenta:capacitatea de generalizare su individualizare, de analiza si sinteza; b)empatia:capacitatea de a-l intelege pe celalalt; c)imaginatia:saraca sau bogata.2.Mediul social care poate avea anumite particularitati precum:a)existenta cenzurii:in regimurile totalitare nu poti sa scrii despre orice vrei si cum vrei; b)existenta tabu-urilor:multa vreme era de ne imaginat ca ai putea sa scrii explicit despre sex, de ex.; c)motivatia sociala a autorului:multi scriitori au fost nevoiti sa scrie pentru a se putea intretine si atunci faceau concesii tematicii abordate scriind despre "ce se cerea". Acestea imi par cele mai importante lucruri care pot influenta optiunea unui autor. Numai bine.

1 răspuns:
| Biuka a răspuns:

De obicei autorul este influentat de spatiul in care se aflu
un bunexemplu fiind Tudor Arghezii.El a scris ''flori de mucigai'' cand era la parnaie, de aia era opera trista. si uneori scarboasa. :-& Bafta. kiss