| comyne a întrebat:

Va place literatura romaneasca?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde și de ce autori vorbim.

| LPCTSTR a răspuns:

Penteu mine Rebreanu are un loc micuț asigurat în inima mea.
Descrierea satului țărănesc cu moravuri, conflicte, etc, m-au fascinat cel mai mult în Răscoala.
Probabil zic asta pentru că mă găsesc cu inima la peisajele rurarle, dar meh, și Pădurea spânzuraților a fost genială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place George Bacovia. Cand ii citesc sicriele ma ia cu ASMR.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si autori buni contemporani, dar puțini. Cei mai mulți copiază ideile scriitorilor din afara. Eu când citesc ce scriu unii pe Wattpad mă ia cu dureri de cap.

| christine99 a răspuns:

Daca profesoarele nu ar fi certate cu gandirea libera sau cu ratiunea, si nu ar astepta sa se repete aceleasi comentarii rasuflate de "geniu" sau alte cuvinte pompoase ar fi mai frumoasa literatura. Unele opere sunt execrabile, de exemplu Ion sau Enigma Otiliei, oribil sa se predea asemenea chestii in scolile secolului 21 si poate o sa va socheze dupa indoctrinarea pe care ati primit-o in scoala dar eu il consider pe Mihai Eminescu un poet mediocru care era nebun, tipul e prea ridicat in slavi, a ramas asa din timpul comunismului si comentariile facute dupa operele lui uneori sunt asa fortate ca iti trosnesc dintii in gura la ce baliverne sunt scrise acolo laughing

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Nu-mi place faptul ca se pune mai mult accent pe ea decat pe gramatica. In Romania sunt foarte multe persoane analfabete si agramate si totusi noi ne petrecem cei mai frumosi ani de liceu incercand sa ne gandim ce vrea sa spuna un poet mort de 200 de ani in cateva strofe in cuvinte pe care majoritatea nu le inteleg.