| TheDarkQeen13 a întrebat:

Voi cum procedati cu invatatul? sa retineti repede si sa nu uitati peste un timp...

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Citesc documentatia la un moment dat, repet peste un timp, incerc sa-i gasesc si corespondente in ce stiu si eu, in general repetitia este valabila.
Dar sunt chestiuni pe care, daca nu am o baza in cap, niciodata nu le pot invata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intotdeauna retin rapid, poate toata viata ce-mi place, rareori recitesc. Daca e vorba de a invata la vreo materie, cam greu sa-mi placa si sa retin fara multa munca de repetitie intelegere.Depinde si de materie, de compatibilitate. Dar am vazut oameni care retin tot, cuvant cu cuvant, fara sa inteleaga nimic.A invata insa, presupune sa intelegi ceea ce e de invatat.

| bogdan72 a răspuns:

Si una, si alta nu merge. Pot invata repede, dar uit tot repede. Conteaza foarte mult si ce tip de memorie ai, dar pentru ce ceri tu, trebuie geniu laughing. Culianu putea...

| Sadic a răspuns:

Simplu: citesc de 2 ori şi rămâne automat în memorie happy Eu am memorie fotografică şi de aceea. Nu se păstrează tot, dar 50 % rămâne happy

| Michiko a răspuns:

Fiecare are un mod diferit de a invata trebuie doar sa il gasesti.
Eu retin mai usor daca repet fara sa ma chinui sa retin, ma gandesc in alta parte si pana la urma imi intra in subconstient iar daca am mai mult de invatat incerc sa inteleg shematic dar fara sa ma stradui, si sa fiu stresata.
totul e mai usor pentru mine daca sunt relaxata si invat din placere.

| PrObLeMaTiCuL a răspuns:

Citesti foarte bine ce ai de invatat si apoi scrii pe o foae sau le spui parintilor sau alt cuiva ce ai retinut

| Teduu a răspuns:

Depinde ^.^ de exemplu atunci cand trebuie sa invat la romana citesc mult seara apoi ma pun sa ma culc si dimineata stiu tot happysau obisnuiesc sa ascult muzica atunci cand citesc ma relaxeaza si retin usor e ca si cum doar ai schimba versurile happy e nebunesc stiu dar poti incerca nu ai nimic de pierdut happy Bafta