| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum invatati cuvinte noi intr-o limba straina? Cum faceti sa le retineti mai usor si pe o perioada lunga de timp? Eu ma refer acum la orice limba straina, nu neaparat limbile straine cunoscute si pe care le auzim zi de zi la tv. Eu am un caiet intreg cu cuvinte noi pe care le-am scos din diferite texte cu ajutorul dictionarului, dar nu stiu cum sa le retin. Sunt foarte multe, am incercat sa fac asocieri, cu sinonime, dar nu se poate la toate. Cred ca cea mai buna solutie e sa le tocesc, desi mi se pare foarte greu. Le-am si scris, dar nu le retin pe toate. Cunoasteti voi o metoda de memorare mai noua? Voi cum procedati?

11 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai simplu dupa parerea mea este sa incerci sa le folosesti... Cand venea vorba de filme/desene animate intr-o limba straina le tineai mintea ca si dialog... Le traduceai si retineai asa. Ceea ce facea si mai simpla conjugarea verbelor la diferite timpuri. Consider ca cel mai bine ar fi sa inveti sa le folosesti in propozitii. Sa incerci de exemplu sa gandesti in alta limba.

| Leea1234 a răspuns:

Pai nu stiu cum sa-ti spun,,,,, cu multa ambitie din partea ta!
eu am invatat spniola intr-o luna!(jur!)
am avut ambitia, asta sa le dovedesc ca pot! si-am putut!
si precizez ca ziua munceam!
si mai vb. engleza si franceza(mai putin)
dar spaniola dupa 2 ani o stiu la fel ca pe romana, scris si vorbit!

succes!

| Casiana a răspuns:

Eu retin f usor orice cuvinte noi in alte limbi...Cred ca are trebui sa te concentrezi mai mult cand il rostesti prima data, su dupa aceea il vei retine usor.

| Pho3nix a răspuns:

Mie imi place mult engleza.
Eu retin cuvinte noi in cand ma uit la filme (ma uit la filme foarte des).
Retin repede.
Sau de obicei mai stau pe forumuri straine in engleza si mai invat si de acolo.

| bonny a răspuns:

Sa le tocesti? nu... daca vrei sa le inveti mai bine fa meditatii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu doar engleza si nu am talent la vreo alta limba straina si am invatat engleza de cand aveam vreo 5 ani de la desene animate. Atunci desenele animate nu aveau traducere asa ca pur si simplu atunci am retinut majoritatea cuvintelor in engleza. Bineinteles nu numai asta m-a ajutat, au contribuit si filmele ca nu stiam atunci sa citesc traducerea si scoala putin, ca la scoala stiam mai tot ce era de stiut la engleza dar am invatat unele cuvinte care erau noi pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu doar engleza si nu am talent la vreo alta limba straina si am invatat engleza de cand aveam vreo 5 ani de la desene animate. Atunci desenele animate nu aveau traducere asa ca pur si simplu atunci am retinut majoritatea cuvintelor in engleza. Bineinteles nu numai asta m-a ajutat, au contribuit si filmele ca nu stiam atunci sa citesc traducerea si scoala putin, ca la scoala stiam mai tot ce era de stiut la engleza dar am invatat unele cuvinte care erau noi pentru mine.

| el3ctronizenT a răspuns:

Tre sa comunici q oamenii care vb o anumita limba...
de ex mergi p chatturi si comunica q ei incet... si ce scriu ei cauta repede in dictionar p net
asa vei memoriza repede ca sa nu te faci de ras in fata lor (virtualmente tongue )

| ProAlecks a răspuns:

Mai intai de toate, vrei sa inveti o limba de exemplu greaca. Exista foarte multe filme in greaca. Poti sa le descarci de pe youtube sa sa le cumperi. Daca vrei sa inveti o limba perfect adica sa fii nativ, intr-o vacanta de vara sau intr-un timp liber ex. 1-3 luni sa mergi in acea tara unde se vorbeste acea limba... laughing Alt exemplu mai este cum a spus bonny sa faci meditatii cu un profesor. Sper sa primesc fundita! laughing

| vlladd a răspuns:

Un raspuns nu cred ca este niciodata tarziu. Sper sa iti fie de folos. Iata cum procedez eu, tehnica invatata de la un bun profesor.
1. Respiratie si relaxare
O muzica relaxanta si cateva minute de muzica de relaxare nu sunt niciodata de prisos. Fa asta inainte de a te apuca de memorat. In timp ce asculti (la casti!) muzica relaxanta (preferabil clasica), respira timp de 6 sec., tine aerul in tine 6 sec., expira-l in 6 sec. Fa asta cateva minute.
2. Imaginea generala
Relaxeaza-te si citeste odata cam o pagina de cuvinte (nu invata mai mult odata!) Citeste-o de 3-4 ori, fara sa te enervezi, chiar daca nu retii mare lucru.
3. Gruparea
Grupeaza cuvintele in coloane de cate 10 cuvinte.
4. Memorarea
- ia mai intai grupa 1. Repeta cuvintele de 4-5 ori, pastrandu-ti calmul, relaxandu-te si concentrandu-te. Apoi,
- imparte grupa de 10, in grupe mici de cate 5. Citeste de 3-4 ori ptima grupa de 5. Acopera cu ceva sensul cuvantului in limba respectiva, si vezi ce ai retinut din cele 5 cuvinte.
Asa procedezi si cu restul, pana inveti intreaga pagina.
5. Fixarea
Dupa ce ai invatat mai mult de 2 pagini, treci zilnic peste fiecare pagina pentru a le repeta. Fa propozitii cu cuvintele noi invatate, si cu cele din urma, Incearca sa faci divverse monologuri pentru a le repeta in permanenta.
Cateva sfaturi
- NU invata seara
- Consuma multe fructe si lichide. Ele imbunatatesc capacitatea creierului de a memora cuvintele.
- Repeta-le, repeta-le, repeta-le! Doar asa le vei retine multa vreme
Sper ca ti-am fost de folos. Salut!

| cristianpaul a răspuns:

Din punctul meu de vedere o limba straina se invata usor comunicand cu persoane care vorbesc acea limba. Deci unde as putea invata mai bine o limba straina decat in tara de origine?