| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Voi cum retineti o lectie cel mai bine si mai usor?thinking eu o scriu de multe ori. Chiar daca imi ia timp si hartie multalaughingdar altfel nu pot sa retin, desi incerc...

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este una din cele mai sigure metode.In momentul in care treci totul sau rezumatul prin mana inca o data, se pune in miscare si memoria vizuala.De obicei, cand scriu rezumatul sau ideile principale schematizate, folosesc diferite culori care ma ajuta.Mai este un truc de a invata. Dupa ce-ti faci lectiile trage un mic pui de somn! In somn creierul asimileaza si stocheaza mai repede ceea ce ai citi decat daca nu ai face asta.
http://medlive.hotnews.ro/......isezi.html

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Si eu sunt la fel, intai scriu din nou si dupa invat.Mai retin si desenele colorate (de exemplu la biologie) sau cu inlocuirea unor cuvinte (daca este posibil).

| DragonFLoW a răspuns:

Unii oameni au memorie fotografica buna... asa zic ei pacat ca mereu raman fara film laughing O metoda buna citeste de 2 ori lectia, o rezumi citesti rezumatul, apoi incerci sa scrii ceti amintesti dupa ce ai facut rezumatul si comparatie, actualizezi rezumatul nr2 cu rezumatul principal care l-ai facut in felul asta e ca si cum ai introduce informatii noi in memorie iar informatiile noi inmagazinate in creer prin observatia ta se pastreaza cel mai bine. Din experienta pesonala eu invatam cel mai bine dupa ce scriam odata nu chiar rezumata lectia sa zicem ca o reduc cu 25% si o citesc de 4 ori... stiam tot a doua zi, oricum depinde si cat de repede memorezi.

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

O citesc de multe ori si dupa aia scriu ce am retinut.

| lastman024 a răspuns:

Fiecare retine in felul sau, unii au memorie vizuala, alti auditiva, fiecare retine in felul sau. eu de exemplu daca invat la matematica, parca imi face cu ochiul pcul laughing dar daca invat la biologie citesc odata lectia si deja o stiu cap coada happy

| N1cuConstrantin a răspuns:

Pai eu iti spun clar o citesc o data si cand e sa dau de...
atunci mi-a aduc aminte foarte bine
eu nu prea invat acasa le retin usorbig grin
depinde pe persoana