| Vernusio a întrebat:

Vou cum va faceti chef sa cititi o carte intreaga care are si multe pagini? Cum va motivati?
Ce sa fac sa am chef de citit? Mereu incep o carte, citesc putin si apoi nu o mai termin.Am mai multe carti incepute dar neterminate.Voi cum va faceti chef? Vreau sa citesc, la inceput am motivatie dar pe parcurs dispare.Ce sa fac? Voi ati patit?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ca si filmul, inceputul unei carti poate fi plictisitor. Nu cunosti personaje, poate nu iti place maniera in care s-a scris/tradus cartea, dar, daca dai o sansa textului, s-ar putea sa descoperi o lume despre care iti va face placere sa lecturezi. Poate nu e cea mai buna carte ce ti-a cazut in mana, dar, daca tot ai inceput-o, e pacat s-o abandonezi fara drept de apel.
Nu stiu unde citesti tu cartile, dar eu am terminat multe creatii literare stand la baie. Cate 5 pagini la fiecare nevoie fiziologica. happy Unii stau 5 minute (sau mai putin) la toaleta. Eu imi fac timp si pentru o lectura interesanta. Si, uite asa, am terminat multe carti, lucru care nu s-ar fi intamplat in mod normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cintesti degeaba.