| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa citesc o carte de dragoste, dar nu prea siropoasa si nici cu final tragic. Exista? laughing Recomandari?

P.S: Fara Jane Austen, Memoriile unei gheise, vampiri gay.

Răspuns Câştigător
| ShadeAdda a răspuns:

Sa vedem... in primul rand, nu, "Fratia pantalonilor calatori" de A. Brashares nu este de copii, este o carte accesibila tuturor varstelor si chiar te incurajez sa o citesti ^_^.
In rest, recomand romanele
--> "Jane Eyre" de Charlotte Bronte
--> "Pe aripile vantului" de Margaret Mitchell. (!)
(!) sunt 2 volume, CHIAR merita sa le citesti! E de dragoste, dar nu numai. Nu are un final tragic, dar nici prea fericit, care lasa loc de interpretare din partea cititorului.
Enjoywinking Sper ca am ajutat.

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Citeşte "Romeo şi Julieta" sau "Enigma Otiliei". Probabil ai auzit de ele. Mie mi-au plăcut.
Pa-pa.

| anonim_4396 explică (pentru Hydrangeaceae):

Le-am citit, dar merci.

| Bogdana a răspuns:

"Aproape casatoriti" de Jane Costello - e un roman tip dragoste-comedie.

| maddy673 a răspuns:

Twilight...

| madapufi21 a răspuns:

Eu iti recomand "Petrecerea" de D. Steel. Am citit-o. E super-grozava!

Sau seria "Fratia pantalonilor calatori" de A. Brashares. Si pe asta am citit-o. E foarte buna!

Astea doua mi se par potrivite cerintelor tale.

| anonim_4396 explică (pentru madapufi21):

Asta cu fratia pantalonilor... e pentru copii?hee hee

| madapufi21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca pentru vreo 12-13 ani, poate si 14.

| Mirunapampam a răspuns:

Ingerul Noptii. cea mai frumoasa carte pe care am citit-o big grin

| anonim_4396 explică (pentru Mirunapampam):

Am citit-o. Merci oricum.