| Maria_Bradley_1997 a întrebat:

Ajutor sad Trec printr-o situație foarte dificilă din punctul meu de vedere. Cred că mama mea a înnebunit! Azi eram cu ea la salon și mă uitam concentrată într-un punct și a înceou să țipe la mine că de ce stau pe gânduri, că nu e bine, la ce mă gândesc și chestii de genul. Apoi am scos telefonul să mă uit la ceas, iar ea a spus *Doamne ferește* și și-a făcut cruce. Am o prietenă pe care o cunoaște și ea de 6 ani și spune că mă lasă să ies doar cu ea și că nu am voie cu altcineva... Mă lasă să ies doar într-un parc din apropierea blocului. Fără nici măcar un motiv îmi spune zilnic că nu am voie să ies afară nu băieții ( de ce nu aș avea voie? ) și azi i-am spus că ies afară, iar ea a zis că ori ies în parc, ori mă ține în casă mereu, iar când pleacă la lucru îmi ia cheia și mă pune să stau în casă. Azi a zis că cică o să mă urmărească să vadă cu cine umblu. Nu știu ce e cu ea... Scriu asta cu lacrimi în ochi. Am uitat să menționez că tatăl meu e plecat la muncă în altă țară și nu am apucat să vorbesc cu el despre asta încă.

Ce pot face? Simt că înnebunesc și eu.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău să o mai liniștească deoarece exagerează. O viață ai și perioada adolescentină nu durează veșnic. Trebuie să te bucuri de ea sau vei regreta după și ar fi nasol mai ales dacă ar fi din cauza mamei tale. Îți face rău.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Explica-i ca la varsta ta ai nevoie de mai multa libertate, intelegere si bunavointa. Explica-i ce te doare, spune-i ca vrei sa discuti cu ea despre aceste lucruri care te deranjeaza, spune-i ca ai dreptul la intimitate si libertate cum au si ceilalti copii. daca nu merge cere ajutorul unui psiholog..iti va da sfaturi foarte utile.Numai bine.

| PedoBarbie a răspuns:

Mama ta nu a înnebunit, ea doar are grijă de tine să nu pățești ceva pentru că e o vârstă dificilă.

| syd2 a răspuns:

Linisteste-te, eu mamica ta nu a innebunit ea doar te iubeste foarte tare si nu vrea ca ceva sa-ti dauneze, nici macar gandurile, ea nu vrea sa te lase din capul tau fiindca in zilele de azi e strasnic ce se intampla doar uitete in jur, cate fete se drogheaza si fumeaza si fac sex la 14, 15 ani. Eu cred ca mama ta procedeaza corect insa incearca sa-i lamuresti ca-ti poti purta de grija.Eu cred ca mama ta procedeaz a corect si ea doar vrea sa te protejeze de aceasta lume spurcata, de-as fi in locul ei poate as proceda la fel insa cred ca faza cu incuiatul e putin exagerata dar oricum incearca sa porti o convorbire cu ea in care sa-i lamuresti ca vrei si tu putina libertate
si ca iti vei purta de grija. Nu-ti fa griji totul va fi bine happy. Sper ca te-am ajutat.
Semnat, cu drag, Arima.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| lBroken69 a răspuns:

Încearcă să îi explici situaţia, să o faci să înţeleagă, vorbeşte şi cu tatăl tău, şi spune-i situaţia, el te poate ajuta destul de mult happy

| Maria_Bradley_1997 explică:

Și am uitat să menționez că atunci când stau pelaptop/telefon vine ca nebuna să vadă cu cine vorbesc și ce vorbesc, dar eu nu vreau să îi arăt pentru că totuși, e viața mea personală. Tatăl meu nu ar face așa ceva niciodată, dar mama e obsedată.