| ForbiddenLove a întrebat:

Care e diferenta intre o chitara clasica si una acustica? Please help me! Fundita! Eu am o chitara cu 3 corzi de nylon si 3 corzi invelite in metal thinking

2 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

chitara clasica foloseste corzi de nailon IAR CEA acustica (zisa si western) foloseste corzi de Otel
2. chitara clasica sunt gatul mai lat IAR CEA acustica sunt de reglementările gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica
3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei CE serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica Nu apare elementul Asta deoarece corzile DIN nailon Nu exercita o Tensiune Intr-atat de mare Incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Cort si chitare clasice tija Dar cu pacta sunt cam rare.
4. diferentele de sunet mai "dulce" la chitara clasica si mai genial la chitara acustica (în mare Parte corzile sunt servanda de Vina!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cea acustica se aud sunetele mai accentuate. Cele 3 corzi din nylon nu sunt asa bune, tongue.