| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica-mare problema!
Un prieten face o melodie (un fel de imn rap) si ii trebuie o voce feminina.Eu am cantat,mi-a zis ca am voce,dar problema mea e ca ma emotionez,tremur ca dracu', uit sa respir (cum zice el) si chiar vreau sa scap de chestia asta si de teama de a canta in fata celorlalti.Pur si simplu ma gandesc ca daca imi scapa vocea, toti or sa fie pe jos de ras.
Ce as putea sa fac in privinta asta? Vreau sa fiu mai sigura pe mine.

Răspuns Câştigător
| Liliana1981 a răspuns:

Esti o fata desteapta. Si sensibila. E normal sa ai emotii, mai ales daca e pentru prima data cand faci asta. Ia-ti prietenul cu tine, canta pentru tine si pentru el si uita de ceilalti.

| anonim_4396 explică (pentru Liliana1981):

Mi-ai dat o super idee! Mersi!

| Liliana1981 a răspuns (pentru anonim_4396):

kiss

6 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Să scapi de emoţii.
Ce dracu'? Dacă ai voce nu are de ce să îţi fie frică...

| NGheorghe a răspuns:

Bai tu ce faci aici? Te lasi cucerita? :D :D
Esti desteapta si :)) si sensibila :)) ce tare! Mai ales ca ii normal si natural sa ai emotii =)) exact ca ăsta : am cazut pe jos si m-am tinut de burta
Sa canti melodia altuia este cel mai usor lucru pentru ca asta faci din nastere: copiezi pe cei pe care poti, si imiti pe cei care iti plac. Si nu se compara cu "actele de creatie" care trebuie repetate mult, mult de tot:
Tu daca ai 10 melodii noi pe care le repeti de 50 de ori pe fiacare, la sfarsit o vei stii doar pe ultima... :D
Uite aici la astia
http://www.youtube.com/watch?v=KQTkrx5dO7U
... parca dau raspunsuri sa treaca corigenta, iar cum se exprima cand prezinta numele melodiei la min 0:25 "Fall it feet", toti din juriu ar zice ca nu au nicio sansa... si vezi, o stie deja si ghitaristu.
-melodie repetata de 700 de ori si se vede cum ei deja se joaca cu amplitudina ( canta puternic, canta slab catre soapta, canta puternic si note joase)
-juriu este hotarat in 20 de secunde si nu lasa melodia sa fie cantata mai mult de 40 de secunde.
- raspuns final al juriului: 3 yeses, iar la sfarsitul zilei: Best act!
Altu :
https://www.youtube.com/watch?v=P4Uv_4jGgAM
melodia are 5:25 min, incepe sa cante la 0:35 si nu se mai opreste pana la 4:35 si canta peste 150 de cuvinte pe minut.
Cat a repetat-o nu a spus ci doar 16zile si in fiecare: 4 ore canta, 2 pauza, 4canta, 2 pauza si inca 4 canta. Nu trei saptamani de 5 zile + o zi ci 2 saptamani +2 zile si de 12 ore pe zi ar fi cam de 2000 de ori pe bucati si inca de 1000 de ori intreaga. Cine l-a vazut live si apoi incearca Karaoke zice ca Eminem poate, pentru ca a cantat-o si in burta la măsa.
- Abia dupa 300 de repetitii ai prins ritmul bine si te poti juca cu el pentru ca iti intra in reflex si nu e nevoie de niciun antrenament respiratoriu ca nu esti scafandru. 300 de repetiti cu 1/saptamana in 300 de saptamani, sau cu 2/ saptamana in 150 de saptamani este = cu 0 reflexe,
- Abia dupa 600-700 de repetitii ai prins notele iar textul este fixat pe ritm (sau nu se poate fixa! ci trebuie schimbat).
- Dupa 1000 de repetitii iti vine cheful sa faci inventii si personalizari, si abia atunci piesa sa fie a ta pentru totdeauna. Greu sa te copieze, daramite sa cante mai bine ca tine!

Iti zic eu: poti sa fii cea mai desteapta din scoala, si cu cea mai expresiva voce si foarte buna la Karaoke, dar daca vrei sa canti ceva nou ce ai repetat doar de 200 de ori, atunci cand vezi o sala de 2000 de persoane iti vine sa zici: "Mamă, eu mă duc acasă!". Daca ai repetat-o de 2000 de ori atunci nu iti face griji ...canta si sala cu tine.
Concluzia: nimeni nu canta de 2000 de ori o piesa ce nu valoreaza nici 5 bani, este? Liliana te-a cucerit pe tine, tu daca te ei de ea, POATE iti cuceresti prietenul, dar pe noi SIGUR NU ne vei cucerii si trebuie sa ne dai banii inapoi.

| GeaninaStefan a răspuns:

Trebuie sa te calmezi sa inspiri si sa expiri usor trebuie sa ai incredere in tine sper sa te ajute sfatul meu.

| Martin_Marian_1997 a răspuns:

Paii ai putea sa te gandesti pozitiv in primul rand. In al doilea nu te gandi ca o sa rada imagineazati ca acei oameni nu exista. Fii tu insati crede-ma ca atunci cand ajungi pe scena nu o sati mai fie asa. Canta pentru tine nu pentru altii. Funda? big grin