| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi buna chitara asta pentru incepatori? http://www.soundcreation.ro/......11185.html

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Chitara aia imi pare 100% gresita, acustica cu griff de clasica? WTF :|
Nu iti recomand sa dai bani pe porcaria aia, mai ales daca te gandesti sa o cumperi de pe internet.
Ia-ti de la o firma de renume, dai mai mult, dar stii ca cumperi ceva bun.
Uite niste exemple:
http://mcmusic.ro/chitare/acustice/aria-af-20-chitara-acustica-af-20.html
Am avut si eu una...destul de buna
http://mcmusic.ro/......20-ns.html
In schimb asta, chiar daca costa mai mult, poti fi sigur ca cumperi ceva 100% de calitate.

| RockNbeer a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Asta este prima data cand aud de firma aia,nu iti recomand sa iti cumperi ceva care mai mult ca sigur este facatura.
Ghideazate dupa firme ca:Ibanez,Takamine,Gibson,Fender,Aria etc.
Daca iti cumperi rahaturi ieftine, ai sa observi mai tarziu, cand ai sa incepi sa inveti sa canti, ca chitara detine destul de multe defecte, si asta o sa te cam opreasca din a mai putea invata a canta pe ia.

| InnocentLoovee a răspuns (pentru RockNbeer):

Pai in primul rand, as vrea sa-mi iau o chitara pentru inceput. Una care sa o folosesc acum. O sa imi iau una mai buna atunci cand o sa invat mai bine, evident.

| RockNbeer a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Evident ca daca vrei sa inveti ai nevoie de o chitara buna,ce ti-am arat eu acolo sunt de incepatori,magariile alea care le-ai vazut tu sunt niste facaturi trimise pe piata pentru a fi cumparate de necunoscatori care au de gand sa se apuce de invatat.
Fiind incepatori,logic ca nu pot face diferenta intre o chitara buna si una de rahat.
Fa greseala sa iti cumperi un rahat ieftin si ai sa te lasi in cateva saptamani.
Acum, tu decizi, ai de gand sa inveti sa canti, sau vrei doar sa zgrangani la o chestiie care nici nu suna cum ar trebui sa sune.
Gandeste-te logic, de ce crezi ca au chitarile alea un pret atat de scazut.
Stii deja raspunsul.

| InnocentLoovee a răspuns (pentru RockNbeer):

Hei, asta crezi ca ar fi buna? http://www.magazin-muzica-online.ro/......age1/sort1

| RockNbeer a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Nu ma prea pricep la cele clasice.
Dar ca sa stii si tu, cele clasice sunt pentru muzica clasica si flamenco, nu ai sa poti canta ce canti pe una acustica, si invers.

| InnocentLoovee a răspuns (pentru RockNbeer):

Si pe acustica poti sa canti rock? gen knocking on heavens door. etc.

| RockNbeer a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Pe acustica se canta rock,pop, folk etc...
Pe clasica ti-am zis.
Acustica are corzii de metal, griff subtire.
Clasica are gatul gros si corzi din nailon.
Sa nu faci greseala sa pui corzii de acustica pe una clasica, si invers, pentru ca ai sa o strici.

| InnocentLoovee a răspuns (pentru RockNbeer):

Ok, multumesc mult.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar vrei acustică?straight face Mie mi se pare mult mai usor pe electrică pentru că ţi uşor nota, nu se dezacordează atât de repede( spre deosebire de acustică), poti pune efecte, volum etc. Aş spune că, acustica e pentru cei pregătiţi ca să nu spun profesionişti.happy

| bombonika17 a răspuns:

Da.happy