| anonim_4396 a întrebat:

Ati observat ca in ziua de azi muzica comerciala(Justin Bieber,Rihanna,Inna,Selena Gomez...)are mai multe vizualizari pe YouTube decat muzica ce a facut istorie in industria muzicala(Metallica,Bon Jovi,Led Zeppelin, Queen...)? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Da, si mi se pare foarte trist si aiurea, insa din pacate nu cred ca se va schimba situatia, ci dimpotriva. Parca majoritatea este pur si simplu batuta in cap si nu poate sa faca diferenta- de fapt, nici macar nu vrea sa auda de asa ceva- intre muzica ce este intr-adevar creata pentru a transmite ceva, care nu este facuta doar pentru a prinde la public pentru o luna sau doua si toate ineptiile comerciale care apar peste noapte si dupa care marea majoritate este atat de innebunita.
Nu pot intelege cum o foarte mare parte din ascultatorii de... sa-i zicem muzica, din ziua de azi au devenit atat de "surzi" in ceea ce priveste muzica buna. Prin urmare, melodiile bune de acum cateva decenii si nu numai, sunt lasate acum in urma, la mare cautare fiind asa-zisele "piese" care nu contin mai mult de cateva cuvinte banale care se repeta si un ritm facut pe computer, create pentru a se fatai unii pe ele si asa mai departe.
Oricum, cine stie ce inseamna cu adevarat muzica buna, in adevaratul sens al cuvantului, va incerca sa ignore situatia actuala si sa se bucure de faptul ca asculta ceea ce asculta.

4 răspunsuri:
| itscloudyoutside a răspuns:

Suntem complet manupulaţi să ascultăm şi să vizionăm doar ceea ce ni se bagă pe gât, iar marea majoritate nu este deloc deranjată de lucrul ăsta, ba chiar se arată foarte mulţumţi şi le place să vadă şi să asculte doar piţipoance în călduri şi cocalari cu voce modificată la greu. Nu înţeleg cum a ajuns muzica în halul ăsta, înţeleg că a avansat tehnologia, dar muzica tot muzică ar trebui să rămână. Ar trebui să fie o sursă de inspiraţie, un refugiu, un lucru de care să te bucuri, un lucru care să exprime ceva. Dar acum totul e făcut pe calculator şi versurile au ajus să sune cam aşa: "mili milion, mili milion mili mili mil mili mili milion". Şi cum trăim într-o lume plină de prostie şi incultură, asta se apreciază, nu muzica adevărată. S-a dus naibii cultura muzicală a oamenilor, şi ar trebui să ne acomodăm cu ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul oamenilor inculti creste pe zi ce trece.Aceste vedete,, de carton'' vor fi necunoscute in 1-2 ani.
Toate melodiile canta numai despre iubire, prietenie si cam atat.Nimic interesant.Totul este computerizat, cu scopul de a face multi fani, ratting si bani.Plus ca nu sunt deloc un model pentru copii.Aceste,,cantarete'' se compromit ca sa devina faimoase.Majoritatea(si chiar si cele romance!)sunt pitipoance sau curve.

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Asta se poate observa de la o posta si chiar nu stiu care poate fi motivul deoarece, muzica chiar nu mai este ce era odata si nici nu cred ca va mai fi, acum toate melodiile se aseamana intre ele si nu mai contin nimic interesant

| BlackChainsaw a răspuns:

Din pacate traim intr-o lume condusa de prostie,inculti,care vor sa auda muzica facuta sintetic, voci false care nu apartin trupei, ci computerului, sunete care se repeta de la inceput pana la sfarsitul melodiei, si multe alte dirts.

As vrea sa pot schimba lumea asta, insa nimeni nu poate.Toti la gramada sa asculte ''idolii lor''. Urasc prostia.